Adlandırılamayan 2: Randolph Carter'ın İfadesi

Adlandırılamayan 2: Randolph Carter'ın İfadesi, H. P. Lovecraft tarafından kaleme alınmış aynı adlı hikâyeden yola çıkan ve senaryosu Jean-Paul Ouellette tarafından yazılıp 1993 yılında yönetilmiş bir korku filmidir.

Adlandırılamayan 2: Randolph Carter'ın İfadesi
The Unnamable II: The Statement of Randolph Carter
Film afişi
Yönetmen Jean-Paul Ouellette
Senarist Kısa Hikâye:
H.P. Lovecraft
Film Senaryosu:
Jean-Paul Ouellette
Oyuncular Mark Kinsey Stephenson
Charles Klausmeyer
Maria Ford
John Rhys-Davies
Stüdyo Lions Gate Films
The Unnamable Productions Co.
Yankee Classic Pirctures
Dağıtıcı Lions Gate Films Home Entertainment
Prism Pictures
Cinsi Sinema filmi
Türü Korku filmi
Renk Renkli
Yapım yılı 1993, ABD
Süre 104 dk.
Dil İngilizce
Önceki film Adlandırılamayan
Diğer adları H.P. Lovecraft's The Unnamable Returns
The Unnamable Returns

Film:

Özet

Film, önceki filmde Howard(Charles Klausmeyer) ve Carter' ın (Mark Kinsey Stephenson)yaratıkla karşılaştıkları ve cinayetlerin işlendiği evin önünde polislerin araştırma yapıp ve delil bulmaya çalışması ile başlıyor. Detektifler bunun bir insan tarafından yapılamayacağı kanısına varıyorlar. Howard hastaneye kaldırılırken Carter ifadesi için polis merkezine götürülüyor. İkili, yaratığın ölmediğine ve tekrar ortaya çıkacağını bildikleri için bu işe son vermek istiyorlar. Bu amaçla Carter Necronomicon kitabı üzerinde çalışmalarına başlıyor fakat kitapta yedi sayfanın eksik olduğunu fark ediyor. Carter kitaptaki eski hiyeroglifleri incelerken fizikle uğraşan bir arkadaşının bu denklemleri tanıyıp kuantum fiziğinden alıntı olduklarını söylemesiyle işler daha da garip bir hal alıyor. Çünkü kitap, kuantum fiziğinin bulunmasından çok daha önce yazılmış olarak biliniyor.
Carter Miskatonic Üniversitesindeki rektör Thayer' den(David Warner) yardım istiyor fakat rektör bunların bir hikâye olduğunu savunup yardım isteğini geri çeviriyor. Bunun üzerine Carter, yardım isteğini Prof. Warren' a(John Rhys-Davies) götürüyor. Necronomicon' daki eski dili bilen Warren, hikâyeyi dinleyince meraklanıyor ve Carter' ın yardım çağrısını kabul ediyor. Bir gece Carter, Howard ve Prof. Warren olayların yaşandığı evin önündeki mezarlığa gidiyor. Buradaki mezarın içinde yaratığın yaşadığını biliyorlar. Warren ve Carter mezar taşını kaldırıp içeriye giriyorlar. Mağaralarda ilerledikten sonra yaratığı ağaç dalları tarafından tutsak edilmiş halde buluyorlar. Fikir alış verişi yaptıktan sonra yaratığı bedenine büründüğü insandan ayırmak için yaratığa, kanını farklılaştıracak bir ilaç verilmesi gerektiğini buluyorlar. Bu sebeple Warren yanında taşıdığı insülin iğnesini yaratığa yapıyor ve olaylar bekledikleri gibi gerçekleşiyor. Yaratık, bedeninden çıkıyor ve mağaranın derinliklerine gidiyor. Geriye ise 300 yıl önce doğan genç bir bayan kalıyor(Alyda). Carter genç bayanı da alarak yüzeye çıkıyor. Warren ise yaratığı fotoğraflayamadıkları gerekçesiyle mezarda saklanıp ekipmanını hazırlıyor fakat yaratığın ölümcül pençelerinden kurtulamıyor. Carter, Howard ve Alyda hemen otomobile binip yaratıktan uzaklaşmaya çalışıyor. Carter' ın yaşadığı yere gidiyorlar fakat Alyda' nın tuhaf ve ürkek davranışları işlerini biraz zorlaştırıyor. Yaratık ise mezarlıktan çıkıp bedenine tekrar girebilmek için Alyda'nın peşine düşüyor. Alyda'yı takip eden ve karşısına kim gelirse öldüren yaratık polislerin de olaya karışmasıyla biraz olsun yavaşlıyor. Carter yaratığı öldürebilmek için üniversite kütüphanesinde bulunan Necronomicon' daki eksik sayfalara ulaşmaya çalışıyor. Kütüphanede de birçok kişinin ölümünün ardından Carter ve Alyda eksik sayfaları ele geçiriyorlar. Bu çabalarına rağmen kitaptaki sözler yaratığı yok etmeye yetmiyor. Yaratıktan kaçamayan Alyda yerde baygın halde yatarken yaratık, Alyda' nın bedenini ele geçirmeye çalışıyor. Tam bu esnada Carter yaratığın önüne bir sandalye tutarak yaratığın içine hapsolmasını sağlıyor. Alyda ise birden, yaşamadığı 300 yılın etkisine girip, yaşlanıyor ve ölüyor.

Oyuncu Kadrosu

Aktör/Aktris Rolü
Charles KlausmeyerEliot Damon Howard
Mark Kinsey StephensonRandolph Carter
Maria FordAlyda Winthrop
John Rhys-DaviesProfesör Warren
Julie StrainYaratık
Peter BreckŞerif Hatch
David WarnerRektör Thayer
Kit FredericksAdlandırılamayan

Detaylar

  1. Hikâye H.P. Lovecraft tarafından Eylül 1923'te yazılmış, Temmuz 1925'te yayımlanmıştır.
  2. Film, Something to Scream About filminde Julie Strain'in filmografisi içinde yer almıştır.

Kaynakça

  1. http://www.imdb.com/title/tt0108447/ 24 Haziran 2009 tarihinde erişilmiştir.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.