Abdi İpekçi Barış Anıtı

Abdi İpekçi Barış Anıtı 1979 yılında öldürülen Milliyet gazetesi Sorumlu müdürü Abdi İpekçi'yi anmak için 2000 senesinde Şişli Belediyesi tarafından yaptırılmıştır[1]. Anıt, İpekçi'nin öldürüldüğü yerde, Abdi İpekçi Caddesi'nde yer almaktadır.

Abdi İpekçi Barış Anıtı
Genel bilgiler
Konum Şişli, İstanbul
Açılış 2000) (2000)
Yükseklik 3.50
Teknik detaylar
Malzeme Bronz
Tasarımcı Gürdal Duyar
Adanılan Abdi İpekçi

Tarif

Bronzdan yapılan heykel 3.5metre yüksekliğinde 70 santimetrelik granit bir kaidenin üzerinde yer almaktadır. Abdi İpekçi Anıtı, biri kız, diğeri erkek olan iki öğrencinin elinde tuttukuları İpekçi büstünden oluşuyor. Anıtın üzerinde barışın simgesi olan güvercin figürü yer alıyor.[2] Büstün üzerinden geçen kemer iki kolon tarafından desteklenir.

Tarihi

Şişli Belediyesi'nin isteği üzerine yaptırılan anıtın projesini mimar Erhan İşözen yapmıştır. Heykeltraş Gürdal Duyar'da bu projeyi hayata geçirmiştir. Abdi İpekçi Barış Anıtı İpekçi'nin 21. ölüm yıldönümünde açılmıştır. Açılış yapılmadan önce Abdi İpekçi'nin Zincirlikuyu Mezarlığındaki mezarında bir tören düzenlenmiştir. Açılış töreninde, İpekçi'nin ailesi, yakınları, dönemin Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yalçın Doğan, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli gibi meslektaşları da katılmıştır. Doğan ve Güreli tören sırasında konuşma yapmışlardır. Güreli,tören sırasında sistemin suikastın aydınlatılmasına olanak vermediğini ve katilleri koruduğunu savunarak şu sözleri dile getirmiştir: "Ülkeyi yönetenlerin gafleti, İpekçi ve birçok gazetecinin, karanlık güçlerce öldürülmelerine yol açtı. Artık bu gaflet sona ermeli. Ama ne yazık ki böyle bir çaba görülmüyor." 1 Şubat 2000 senesinde gerçekleştirilen törende, Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Ödülü kurucusu Andreas Politakis'in çelenk göndermiştir.Çelenkin "Abdi İpekçi'nin Türk - Yunan yakınlaşması için vizyonu 21 yıl sonra gerçekleşiyor." Şişli Belediyesi başkanı Mustafa Sarıgül'ün de katıldığı tören büyük bir kalabalık tarafından gerçekleştirilmiştir. [3]

2006 senesinde İpekçi'nin katili Mehmet Ali Ağca'nın tahliye kararına karşı çıkan gazeteciler Abbas Güçlü ile Genç Bakış programına katıldılar. Program Abdi İpekçi'nin anıtının önünde gerçekleştirilmiştir. Abbas Güçlü İle Genç Bakış programı ilk kez sokaktan yayın yapmıştır. Birçok gazetecinin bu karara tepkilerinin yer aldığı program öncesinde konuklar İpekçi'nin anıtına kırmızı karanfiller bırakarak İpekçi'yi anmışlardır.<ref>QuarkPlayer, player-inline {display: inline-block;padding-bottom: 56 25%;position: relative;width: 100%;z-index: 5;} player-box {height: 100%;left: 0;position: absolute;top: 0;width: 100%;}$ ready{quarkPlayer=new; bufferLength:5; true, autoPlay:; false, subTitles:; true, showAds:; false, showNotification:; showB; true, widthSelector:. "Hukuk soykırımı". Milliyet. Erişim tarihi: 10 Aralık 2020. Yazar |ad9= eksik |soyadı9= (yardım)

  1. "Vurulduğu yere İpekçi anıtı". www.hurriyet.com.tr. 25 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Aralık 2020.
  2. "İpekçi anıtı barışı simgeleyecek". Milliyet. Erişim tarihi: 10 Aralık 2020.
  3. "'Barışın anıtı' oldu". Milliyet. Erişim tarihi: 10 Aralık 2020.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.