Abbottabad

Abbottabad (Urduca: ایبٹ آباد [[ɛːbʌʈɑːˈbɑːd̪]]), Pakistan'ın Hayber-Pahtunhva eyaletinde (eski Kuzey Batı Eyaleti) bulunan, başkent İslamabad'ın 50 km kuzeyinde, 1256 metre rakımlı bir şehirdir. Şehir aynı zamanda Abbottabad İlinin merkezidir. Ayrıca Usame bin Ladin burada öldürülmüştür.

Abbottabad
ایبٹ آباد

Abbottabad'ın Pakistan'daki konumu
Ülke Pakistan
Eyalet Hayber-Pahtunhva
Kent Abbottabad
Rakım 1.256 m (4.120 ft)
Nüfus
 (1998)
  Toplam 105,999
Zaman dilimi UTC+05.00 (PST)

Tarihçe

Abbottabad, İngiliz Sömürgesi zamanında kurulmuştur. Şehir kurucusu İngiliz General James Abbott'un adını almıştır. (Abbott-Abad = Abbott'un imar ettiği). Abbott 1853 yılında, Pencab bölgesini ilhak ettikten sonra buraya yerleşmişti ve bölgenin ilk valisi olmuştu. Abbottabad kısa sürede önemli bir askeri üs ve sanatoryum beldesi haline geldi. Kuzey Birliklerinin ikinci ordusunun bir tugayı burada konuşlandırılmıştı. 1901 yılında Abbottabad şehri ve askeri üssünün nüfusu yaklaşık 7.800 idi.

2 Mayıs 2011 gecesinde Amerika Birleşik Devletleri başkanı Barack Obama, el-Kaide lideri Usame bin Ladin'in Abbottabad'daki bir komplekste bulunduğunu ve ABD Özel Harekât Komando Timleri tarafından gerçekleştirilen bir harekât çerçevesinde ele geçirilip öldürüldüğünü bildirmiştir.[1]

Nüfusu

1998 yılında yapılan son nüfus sayımına göre Abbottabad nüfusu 105.999 idi. Tahminlere göre 2011 yılında nüsusun yakl. 150.000 dolayında olduğu varsayılır.[2] Abbottabad bölgesindeki nüfusun çoğunun anadili Hindko dili olup, ayrıca Urduca ve İngilizce günlük yaşamda yaygın olarak kullanılır.

Eğitim

Abbottabad nispeten küçük bir şehir olup sağlam bir altyapıya sahiptir. Şehir, güzel tabiatı dışında özellikle de sahip olduğu çok geniş eğitim imkânları sayesinde tüm Pakistan'dan göç alır. Abbottabad'da çok sayıda okul ve yüksek eğitim kurumları vardır. Şehre bundan dolayı Okullar Şehri de denir.

Yaygın ortaoğretimin dışında Abbottabad'da ayrıca birçok meslek eğitimi veren kurum vardır. Şehirde Pakistan silahlı kuvvetlerine ait eğitim üsleri, teknik enstitüler, hükümete bağlı akademiler ile biri sadece kadınlara mahsus dört adet tıp fakültesi bulunur. Kısa süre önce Bilim ve Teknoloji Bakanlığı buraya bir Telekomünikasyon Üniversitesini açmıştır.

Turizm ve Ulaşım

Kısmen eski İpek Yolu güzergahında yapılmış olan meşhur Karakurum Karayolu, Abbottabad ilinde bulunan Havelian şehrinde başlar ve Abbottabad il merkezinin içinden geçer. Bu efsanevi karayolu maceraperest turistler için bir çekim noktasıdır. Abbottabad yerli turistler için de yaz aylarında ülkenin iç kısımlarında kavurucu sıcak olan bölgelere göre ılımlı bir iklime sahip olduğu için çok tercih edilen bir konaklama ve sayfiye yeridir. Şehre arabayla yarım saatlik bir mesafede Galyat dağ resortu bulunur. Bölgenin turizm potansiyeli büyük olmasına rağmen, yerel hükûmet turizm altyapısının kalkındırılmasına ilgi göstermemektedir.

Kaynakça

  1. Beyaz Saray: Press Briefing by Senior Administration Officials on the Killing of Osama bin Laden 4 Mayıs 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., 2 Mayıs 2011
  2. "World Gazetteer: Abottābād.". 9 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mayıs 2011.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.