Şarkıcı-şarkı yazarı

Şarkıcı-şarkı yazarı, şarkılarının, söz, müzik ve düzenleme dahil bütün bileşenlerini kendi oluşturan ve söyleyen kişi.

Tanım ve kullanım

"Şarkıcı-şarkı yazarı" kavramı şarkılarını genellikle kendi kendine gitar ve piyano gibi tek çalgı eşliğinde hazırlayan popüler müzik sanatçılarını tanımlamak için kullanılmaktadır.[1] Bu tip bir sanatçı; besteci, söz yazarı, vokalist, bazen enstrümantalist, ve sıklıkla öz-yönetici rollerini icra eder.[2] AllMusic'e göre, şarkıcı-şarkı yazarlarının sözleri sıklıkla kişiseldir ancak özenli mecazlar ve belirsiz imgelerle örtülüdür, ve yaratıcı ilgileri şarkıya yaptıkları icradan çok şarkının kendisine vurgu yapmaya yöneliktir. Benzer bir şekilde böyle sanatçıların çoğu kayıtları doğrudan doğruya şarkının kendisine vurgu yapan bir sound'a sahiptir.[3]

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. John Shepherd (2003). Continuum Encyclopedia of Popular Music of the World: Volume 11: Performance and Production. Continuum. s. 198. ISBN 0-8264-6322-3.
  2. Jeffrey Pepper Rodgers (2003). The Complete Singer-Songwriter:A Troubadour's Guide to Writing, Performing, Recording & Business. Hal Leonard Corporation. s. vi. ISBN 0-87930-769-2.
  3. singer-songwriter. AllMusic. 4 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ağustos 2020.

Okumalar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.