İsveçliler

İsveçliler (İsveççe: Svenskar), günümüzdeki en kalabalık Viking ulusu.

İsveçliler
Svenskar
Önemli nüfusa sahip bölgeler
İsveç 7.712.376[1]
ABD 4.325.000[2]
Kanada 334.765[3]
Finlandiya 280.000[4]
Arjantin 175.000[5]
Diller
İsveççe
Din
Lütercilik

Tarihçe

Viking ve Orta Çağ

İsveç İmparatorluğu

Dil

İsveçliler Kuzey Germen dillerinden İsveççe'yi konuşurlar. Bununla beraber ülkede İngilizce de çoğu kişi tarafından bilinmektedir.

Coğrafi Dağılım

Önemli kısmı günümüzde hala İsveç'te yaşayan İsveçliler bununla birlikte Botanik Körfezi' nin diğer kıyısındaki Finlandiya'da kökleşik bir ulus olarak barınmaktadırlar. Geleneksel yayılımın dışında ABD'de İsveç soylu insanlar bulunmakta ve sayıları 4 milyon civarı tahmin edilmektedir.

Yeni İsveçliler

II. Dünya Savaşı'na kadar fazla göç almayan İsveç, savaş sonrası dönemde çalışmak ve yerleşmek üzere ülkesine yönelik bir akınla karşılaştı. 1980'lerde kuralların sıkılaşmasıyla işçi göçünde azalma yaşandı. Yine de 1980'lerden beri yaşanan göçler uluslararası ortalamanın üstündedir. Kültürel anlaşmazlıklar nedeniyle İsveç’te yabancı düşmanlığına yönelik akımlar gelişmiştir. Buna karşın, İsveç Hükûmeti etnik şiddetin engellenmesi ve yabancıların toplumla bütünleşmesinin sağlanmasına yönelik sıkı önlem paketleri yürürlüğe koymaktadır.

Kaynakça

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.