İstanbul Barosu

İstanbul Barosu, 5 Nisan 1878 tarihinde kurulmuştur. İstanbul'da avukatlık yapan 63 kişi, 5 Nisan 1878 yılında İstanbul'da ilk genel kurul toplantısını gerçekleştirmiştir. Bu toplantıyı en yaşlı avukat Kostaki Sardeneski açmış ve Genel Kurul tarafından İstanbul Barosu'nun ilk başkanlığına Alexandre Meryem Kouli seçilmiştir. İstanbul Barosu'nun II. Genel Kurulu 1880 yılında, Galata Yıldız Hanındaki merkezinde toplanmıştır. Bu toplantı sonunda Başkanlığa, kapütülasyonların etkisiyle, II. Abdülhamit'in hazinci hassa hukuk müşavirliğini de yapmış, Fransuva Rusolate adında rus asıllı bir avukat seçilmiştir ve altı yıl başkanlık yapmıştır. İstanbul Barosu'nun ikinci levhasında 105 avukat kayıtlıydı. 1886 yılında Fransuva Rusolate'den İstanbul Baro Başkanlığı görevini devralan Mehmet Reşit Bey, ilk Türk ve Müslüman baro başkanı olmuştur. Kurulduğu ilk yıllarda İstanbul Barosu toplantılarını farklı mekanlarda yapmıştır. 1893 yılında ise adliyenin üst katına taşınmıştır.

Meclis-i Mebûsan'ın feshi ve toplantıların yasaklanması üzerine, İstanbul Barosu'nun faaliyetleri de durmuştur. 23 Temmuz 1908 tarihinde meşrutiyetin ilanı üzerine, 21 Ağustos 1908’de İstanbul Barosu'nun III. Genel Kurulu toplanmıştır.

Cumhuriyet Devrinde ilk Baro Genel Kurulu, 1924 yılında, Adliye Sarayı Cinayet Mahkemesi salonunda yapılmıştır. Baro Genel Kurulu, 28 Ağustos 1924 Perşembe günü toplanmış ve Cumhuriyet dönemininin ilk İstanbul Barosu Başkanlığına Lütfi Fikri'yi yeniden seçmiştir.[1]

Avrupa'nın ve dünyanın en büyük barosu olan İstanbul Barosu[2], meslektaş, hukukçu ve ilgililerin mesleki deneyimlerini geliştirmek için paneller düzenlemekte ve bu panel notlarını yayımlayarak kitaplaştırmaktadır.Bugüne dek yüzü aşkın kitaba sahip olan İstanbul Barosu, aynı zamanda iki aylık İstanbul Barosu Dergisi'ni ve aylık İstanbul Barosu Bülteni'ni de yayımlamaktadır.

Baro Başkanları

Kaynakça

  1. "İstanbul Barosu tarihçesi". 30 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Şubat 2020.
  2. "İstanbul Barosu Dünya'nın En Büyük Barosu Oldu". istanbulbarosu.org.tr. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mart 2012..(Türkçe)

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.