İndirme

İndirme, bilgisayar ağlarında uzak bir sistemden yerel bir sisteme veri aktarımı yapmak anlamına gelir. İndirme işleminin yapılabileceği uzak sistemler, web sunucularını, FTP sunucularını, e-postasunucularını ve benzer sistemleri içerebilir. İndirmeler çoğunlukla bilgisayar oyunu, video, film, Müzik, Microsoft Office (Word, Excel vb.) ve herhangi bir bilgisayar programını içermektedir. Bu dosya ya da programların indirilirken, cihazın bağlı olduğu internet hızına bağlı olarak indirme süresi değişebilir. Bu süre ortalama internet hızı / 8 olarak hesaplanır.

Tam tersi bir tabir olan yükleme ise, yerel bir sistemden uzak bir sisteme, verinin uzak sistemde de bulunması amacıyla veri aktarımı anlamına gelir. Bu terimler, ilk olarak 1970'lerin sonlarında, çevirmeli ağların yaygınlaşmasıyla birlikte Monochrome BBS'lerin yaygınlaşmasıyla kullanılmaya başlandı.

Kaynakça

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.