Üstün Lezzet Ödülü

Superior Taste Award (Üstün Lezzet Ödülü), mükemmel tat ve kalitedeki yiyecek ve içecekleri onaylayan ve her yıl verilen bir ödüldür. Ödüller 2005 yılından beri Brüksel, Belçika'da bulunan International Taste & Quality Institute (iTQi)[1] tarafından verilmektedir. Ödül, distribütörlere ve tüketicilere yiyecek ve içecek ürünlerinin ayırt edilebilmesi için pazarlama araçları ve görüşler sağlamaktadır. Ödül ayrıca, kalite departmanları için Avrupalı aşçılar, içecek uzmanları ve içki uzmanları tarafından hazırlanan detaylı raporlar ve duyusal analizler de sağlamaktadır.

Değerlendirmeye alınan ürünler

Marketlerde mevcut ve tatmaya uygun tüm yiyecek ve içecek ürünleri. Test edilmiş ürünlerin ana kategorileri:

İÇECEK

YİYECEK

Ürünler 100'den fazla ülkeden, küçük üreticilerden uluslararası firmalara kadar bütün ölçeklerden firmalar tarafından sunulmuştur.

5J,Sanchez Romero Carvajal25 Kasım 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.(serrano salamı20 Ocak 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.), Anheuser-Busch Inbev12 Kasım 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Leffe birası), Alpro Soya](soya ürünleri), Tadim Gida Maddeleri Sanayi Ve Ticaret A.S.10 Ocak 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Zeytinyağı), Attiki Bee Culturing11 Aralık 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (bal), Baltika Breweries (bira), Beniotome Shuzo13 Şubat 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (shochu), Bols Sp. Z.O.O. (votka), Carlsberg Polska S.A. (bira), Unilever (zeytinyağı, mayonez), Doti WWC (çikolata), Carrefour22 Ocak 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.(hazır yemekler), Coca-Cola Germany (Maden suyu) , Apollinaris), Elite Cafe Sp. z o.o. (kahve), Franz Simmler23 Mart 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (reçel), Eckes-Granini 15 Mart 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.(meyve suyu), Mythos Brewery S.A.16 Aralık 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (bira), Jamnica d.d. (meyve suyu, maden suyu), Nestlé Waters18 Kasım 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (maden suyu S.Pellegrino), Sapporo Breweries8 Kasım 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (sert içkiler), [Wyborowa sa] (votka), [Zoladkowa Gorzkaetc] (votka), Nestlé Waters (S.Pellegrino), Prenzel17 Mart 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (likör), Ron Montero12 Nisan 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (rom)

Jüri

Ürünler alanlarında lider 125'ten fazla tanınmış, Avrupalı aşçı, içecek uzmanı ve içki uzmanı tarafından test edilirler. Her jüri üyesi yiyecek-içecek tatma ve hazırlama alanlarında yıllarca kazanılmış uluslararası deneyime sahiptir.

iTQi; Federazione Italiana Cuochi24 Ocak 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Académie Culinaire de France, Academy of Culinary Art, Euro-Toques(Avrupalı Aşçılar Derneği), Association de la Sommellerie Internationale (ASI)4 Ağustos 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. gibi 12 aşçılık organizasyonu ile ortaklık halindedir.

Tadım İşlemleri

Üreticiler ürünlerini Mart ayının başlangıcına kadar iTQi websitesi aracılığı ile girebilirler. Mart ayı boyunca üyeler Brüksel'de toplanırlar.Her ürün, sadece kendi kategorisinde (karşılaştırma yapılmaz) olmak üzere test edilmektedir. Yani bu ürünler arası bir rekabet değildir. Asıl odak, duyusal analiz metodolojisi doğrultusunda tad hoşnutluğunun yoğunluğudur.Her aşçı ,içki uzmanı veya içecek uzmanı, her kriter için ayrı bir not verir ve ayrıca sonucu etkileyecek bir yorumda bulunur. Tad ve ilk izlenim kriterleri yüksek ağırlıkta olmak üzere, jüri tarafından verilen tüm notlar derlenir. Sonuçlar, ayrıca yorumları ve tavsiyeleri içeren bir rapor şeklinde katılımcılara gizli olarak iletilir.

Ödüller

En az %70 skora sahip ürünler şu şekilde ödüllendirilir:

  • %70-%80 arası skor, bir yıldız: Ürünler "İyi Tat" sıfatı ile ödüllendirilir
  • %80-%90 arası skor, iki yıldız: Ürünler "Dikkat Çekici" sıfatı ile ödüllendirilir.
  • %90 ve üstü skor, üç yıldız: Ürünler "Fevkalade" sıfatı ile ödüllendirilir

Kaynakça

  1. "International Taste & Quality Institute (iTQi)". 1 Ağustos 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ocak 2014.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.