Çiftehavuzlar, Kadıköy

Çiftehavuzlar, İstanbul'un Anadolu Yakası'nda, Kadıköy ilçesi sınırları içinde bulunan bir semt.

Çiftehavuzlar

Kadıköy'ün İstanbul'daki konumu
Ülke Türkiye
Bölge Marmara
İl İstanbul
İlçe Kadıköy
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
Alan kodu (+90) 216
Plaka kodu 34

Konum

Güneyde Sahil Yolu (Caddebostan Plajı) ve Marmara Denizi, kuzeyde Çemenzar, doğuda Göztepe ve Fenerbahçe ve batıda da Selamiçeşme ile komşudur. En işlek caddesi, Bostancı'ya kadar uzanan Cemil Topuzlu Caddesi'dir. Küçük bir semt olmasına karşın, semtte birçok lise ve hastahane bulunur. Fenerbahçe Lisesi, 50. Yıl Tahran Anadolu Lisesi, Feridun Tümer ÇP Anadolu Lisesi ve VKV Amerikan Hastahanesi semtin sınırları içerisinde bulunur.

Tarihçe

Yolun üst tarafında mandıra, alt tarafında ise sebze bahçesi bulunurdu. Mandıranın yukarısından, belki de kaynağı Davut Paşa Kışlası'nın içinde olan bir su akardı. Bu su, hem mandırayı hem de oradaki bahçeleri beslerdi. Aşağıda, şimdilerde büyük kısmı otopark olarak kullanılan geniş tarlada iki havuz bulunurdu. Bu havuzlar kaynaktan gelen suyla dolu olur ve havuzlardaki su kanallardan geçerek türlü sebzeyi sulardı. Ahali evine marulu, kıvırcığı, lahanayı buradan götürürdü. İşte bu iki havuzdan mahalleye "Çiftehavuzlar" adı kaldı. 1970'li yıllardan önce semtte müstakil evler daha yaygındı. Fakat daha sonraki yıllarda yerlerini lüks apartmanlar aldı. Celâl Bayar, Kemal Sunal ve Ekrem Bora gibi çeşitli kişiler yerleşim yeri olarak semti tercih etmişlerdir.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.