Yamal Yarımadası

Yamal Yarımadası (Rusça: полуо́стров Яма́л), Rusya, kuzeydoğu Sibirya, Yamalo-Nenets Özerk Okrugu bölgesinde bulunan yarımadadır. Kabaca 700 km genişliğindedir. Batıda Kara Denizi, doğuda Ob Körfezi ile sınırlanmıştır. Kendi yerli sakinleri olan Nenets dilinde, "Yamal" "Dünyanın Sonu" anlamına gelir.

Yamal Yarımadası.
Yamal Yarımadası uydu görüntüsü
Nenets ailesi

Jeopolitik konumu, Rus Uzay ve Enerji Piyasasındaki yeri

Yarımadada Rusya Bölgesinin 35 Yıllık (tahmini) Doğalgaz Rezervi Olduğu Sanılmaktadır. Rus Akaryakıt Şirketi Gazprom 2010 yılından Beri bu Bölgede Arama Faaliyeti Yürütmektedir. Hem bu Denli büyük bir Rezerv Barındırmasının Önemi, Hem de Nenets Halkına Duyulan Saygının bir Göstergesi Olarak 2003 Yılında Şirkete Baglı Gazprom Uzay Sistemleri Firmasınca Fırlatılan İlk Haberleşme Uydusunun Adı Yamal Olarak Belirlenmiştir.

Uydular sırasıyla;

Yamal-100
Yamal-200
Yamal-201
Yamal-202
Yamal-300/K
Yamal-402
olarak isimlendirilmiştir. Bu uydulardan Yamal-100 Ekonomik ve Ticari Ömrünü Tamamlamış, Yamal-201 ve Yamal-202 Faaliyette, Yamal-300/K'nın Fırlatılışı 2014 Haziran'ında, Yamal-402'nin Fırlatılışı ise 2014 Kasım ayında gerçekleştirilmiştir

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.