Yağmur Sarıgül

Yağmur Sarıgül
Genel bilgiler
Doğum adı Yağmur Sarıgül
Doğum 26 Ağustos 1979 (1979-08-26)
Köken Türkiye Türkiye
Tarzlar Alternatif Rock, Rapcore, Nu Metal
Meslekler Müzisyen, Prodüktör, Söz Yazarı
Çalgılar Gitar, Piyano, Keman
Etkin yılları 2002-Günümüz
Plak şirketi Sony Music / GRGDN
Resmî sitesi manga.web.tr
yagmursarıgul.com

Yağmur Sarıgül (d. 26 Ağustos, 1979, Antalya) Türk besteci ve maNga grubunun elektro gitaristidir.

Hayatı

Yağmur Sarıgül, sanatsever bir ailenin tek oğlu olarak Antalya'da dünyaya geldi. Ailesinin müziğe olan yeteneğini farketmesiyle, henüz ilkokul yıllarında müzik eğitimine başladı. Özel derslerin yanı sıra, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı'nda Yrd. Doç. A. Oya Ünler'den piyano, ve sonrasında üçüncülükle kabul edildiği Bilkent Üniversitesi Müzik bölümününde Prof. Leda Cenaz'dan keman eğitimi aldı.
Orta öğrenimini Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'nde tamamlayan Sarıgül, Doç. Dr. Süleyman Tarman ile başladığı klasik gitar eğitimime daha sonra Güneş Apaydın’la devam etti. Bu süre zarfında bir yandan da çeşitli popüler müzik gruplarıyla çalışmalar yapmaya başladı. Ardından girdiği Gazi Üniversitesi Müzik Öğretmenliği bölümünde Yrd. Doç. Dr. Selçuk Bilgin'den caz ve pop gitar eğitimi aldı.

maNga'yı 2001 yılında kurmadan önce Laterna ve 6/8 gruplarının gitaristiydi. 2002 yılında maNga'nın katıldığı "Sing Your Song" yarışmasında "Siemens En değerli grup elemanı" ödülünü aldı.

2007 yılında Cort gitar firması ile destek anlaşması yaparak Cort sanatçısı olmuştur. Halen kayıtlarında ve canlı performanslarında Cort Viva-7 model yedi telli elektro gitar ile Cort Turkish Edition model elektro gitar kullanmaktadır.Müzisyen kişiliğini yanı sıra maNga lle olan "Şehr-i Hüzün"de yardımcı prodüktör olarak yer almıştır."Büşra" adlı 2010 tarihli filmin de müziklerinde emeği vardır.maNga grubunun gitaristi Sarıgül, grubu ile ingilizce bir albüm planları vardır.

17.05.2012 tarihinde dansçı ve koreograf Nathalie Marrable evlendi ve evlilikleri halen devam etmekte.

Kullandığı Gitarlar

Besteler

Kendi besteleri

"maNga" albümü

Ortak çalışmalar

Cover parçalar

Dış bağlantılar

This article is issued from Vikipedi - version of the 11/20/2016. The text is available under the Creative Commons Attribution/Share Alike but additional terms may apply for the media files.