Veysel Karani

Veysel Karani (Üveys-i Karnî) (Arapça: أويس القرني, Farsça: اویس قرنی, Urduca: اویس قرنی, Pencapça: اویس قرنی) (d. 594?, Karen, Yemen - ö. 657), Yemen'li bir Müslüman ve mistik. Muhammed peygamber döneminde yaşamasına rağmen onu görememiştir. Meşhur hikâyede Medine'ye kadar gitmiş, ancak zamanlamasından dolayı onu görememiş ve geri dönmesi gerekmiştir. Bunun üzerine Muhammed ona hırkasını hediye olarak göndermiştir.[1][2] Sıffin Savaşı sırasında, Ali tarafında savaştı. 657 yılında öldü. Naaşını almaya gelen 3 kabilenin taşıdığı tabutlarda da keramet göstererek göründüğü söylenir. Böylece bu 3 ayrı kabilenin yerleşim yerleri olan Yemen ve Şam'da bulunan türbelerinin yanında Siirt ilinin Baykan ilçesinin ziyaret beldesinde de bir türbesi vardır. 23 Haziran 2014 tarihinde Suriye'deki türbesi IŞİD tarafından bombalanarak yıkılmıştır.[3]

Veysel Karani'nin türbeleri
Üstte: Veysel Karani'nin Suriye hudutları içerisinde yer alan Rakka'daki türbesi.
Üstte: Siirt'in Baykan ilçesindeki Veysel Karani Türbesi.

Yaşamı

Babasının ismi Amir olduğu için tam adı Üveys Bin Amir-i Kareni'dir. Babasını çocukken kaybetti. Ali ile tanıştıktan kısa bir süre sonra da Kufe'ye gitti.

Sıffin Savaşı sırasında, Ali tarafında savaşmıştır ve 657 yılında ölmüştür.

Münâcât-ı Üveys el-Karânî

Veysel Karânî'ye ait bir duadır.

Üveys’îyye - Sühreverd’îyye Silsilesi

Kaynakça

  1. "Hırka-i Şerif Ziyarete Açıldı". 24 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Aralık 2015.
  2. "Hırka-i Şerif'in Veysel Karani Hazretlerine İntikali". 24 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Aralık 2015.
  3. "IŞİD Suriye'de Veysel Karani Türbesini Havaya Uçurdu". 24 Haziran 2014.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.