Veronica Guerin

Veronica Guerin (d. 5 Temmuz 1958 – ö. 26 Haziran 1996 Dublin) İrlandalı uyuşturucu mafyası tarafından 1996 yılında öldürülen İrlandalı bir gazetecidir.

Veronica Guerin'in büstü. (Dublin)

Kariyeri

Veronica Guerin muhasebe ve politik araştırmalar üzerine eğitim gördü ve Sunday Business Post ile Sunday Tribune'de çalışmaya başlamadan önce bir şirketin halkla ilişkiler bölümünde görev aldı. 1994 yılında İrlandalı Sunday Independent gazetesi adına suç olayları ile ilgili yazılar yazmaya başladı. İrlanda’nın "onur kırıcı yayın yapmama" yasasına karşı yer altı dünyası ile ilgili haberler yazarken sürekli rumuz isimler kullanırdı. Sonra dan uyuşturucu tacirleri hakkında da yazılar yazamaya başladı ölüm tehditleri alması da kaçınılmaz olmuştu.

1995 yılı 30 Ocak gününde evinde silahla bacağından yaralandığı zaman bazı yazılarında toplum amaçları doğrultusunda bildiği her şeyi ortaya koyacağını iddia ediyordu. Bu olaydan sonra da hiç umursamaksızın araştırmalarına devam edeceğine yemin etti. Independent Newspapers onu korumak adına bir güvenlik sistemi kurdu. 13 Eylül 1995’te hükümlü John Gilligan ile yaptığı röportaj sırasında John tarafından saldırıya uğradı. Daha sonra da yine Guerin’i arayarak hakkında bir yazı yazması durumunda oğlunu kaçıracağını ve ona tecavüz edeceği tehdidinde bulundu. Tha Garda Siochana (İrlanda Polisi) ona 24-Saat’lik bir koruma teklifinde bulundu ancak Guerin bunu üslubuna engel olacak bahanesiyle reddetti.

Ölümü

26 Haziran 1996 tarihinde Dublin’in birkaç mil uzağında Naas Dual Carriageway kavşağı üzerinde Guerin aracın otururken yanına yanaşan üzerinde iki kişinin bulunduğu bir motosikletten üzerine 5 el ateş edilmesiyle öldürüldü. Guerin’in öldürülmesi çok büyük bir tepkiye yol açtı ve Taoiseach (Kabine Başkanı) John Bruton "bu demokrasiye karşı yapılmış bir saldırıdır." dedi. Sonrasında yapılan soruşturmalar neticesinde 150'den fazla kişi tutuklandı ve İrlanda organize suç örgütlerine karşı çok büyük başarılar elde edildi. Veronica’nın tehlikeli soruşturmalar yapmasını engellemediği için gazetenin de ölümüyle ilgili bir pay sahibi olup olmadığı hakkında basında tartışmalar çıkmıştır.

Ölümünden sonra

Guerin’in ölümünün ardından İrlanda Parlamentosu suçları önlemek adına daha caydırıcı ve cezalandırmaya yönelik bir yasayı hayata geçirmek için çalışmalara başladı ve toplanan vergilerden de bu yönde bir kaynak ayrılmasına karar verdi. Sonrasında birtakım yasalar çıkarıldı ve bir de maddi destek sağlamak amacıyla büro kuruldu.

1998 yılının kasım ayında Dublin’de uyuşturucu tüccarı Paul Ward, silahları ve motosikleti temin ettiğinden cinayete ortaklık sebebiyle suçlu bulundu ve ömür boyu hapse mahkûm edildi. Daha sonra yapılan itirazlar neticesinde serbest bırakılmasına karar verildi ancak hapishanede olduğu sürede meydana gelen bir ayaklanmada bulunduğu için bir süre daha mahkûmiyeti devam etti. Brian Meehan Guerin’i öldürmek suçundan ömür boyu hapse mahkûm edildi. John Gilligan 3 Şubat 2000 yılında İngiltere’den İrlanda’ya iade edildi. Bu cinayetten beraat etmesi için uğraşıldı ama esrar kaçakçılığı yaptığı gerekçesiyle 28 yıl hapse mahkûm edildi. Daha sonra yapılan itirazlar ile ceza 20 yıla indirildi.

Popüler Kültürde Yeri

  • Veronica’nın hikâyesinden esinlenerek iki film çekildi: When the Sky Falls (Başrolünü “Sinead Hamilton” ismiyle Joan Allen’ın oynadığı 2000 yapımı film), ve Veronica Guerin (Başrolünü Cate Blanchett’in oynadığı 2003 yapımı film).
  • Heavy metal grubu Savatage 1998 yılı albümü The Wake of Magellan’da Veronica’nın hikâyesinden esinlenerek yazılmış bir şarkıya yer verdi.
  • İrlandalı müzisyen Christy Moore, Veronica in Her Honour adında bir şarkı yazdı.
  • İrlandalı grup Darby O’Gill’in üyesi Amerikalı müzisyen Ken Andresen, anısına bir şarkı yazdı.
  • 1998’de gazeteci Emily O’Reilly Guerin için Veronica Guerin: The Life and Death of a Crime Reporter adında bir biyografi yazdı. Bu kitap profesyonel kıskançlıktan dolayı yazılmış bazı makaleler ve Guerin’e karşı içerdiği birçok negatif görüşten dolayı epey eleştiri topladı.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.