Uzay yolculuğu

Uzay yolculuğu, Dünya'dan atmosfer dışına veya dış uzayda gerçekleştirilen yolculuktur. Uzay yolculukları, insanlı veya insansız uzay araçları ile bilimsel, askerî ve ticarî amaçlarla gerçekleştirilir.

Columbia, STS-1 görevi için havalanırken.

Uzay yolculukları genellikle uzay aracını taşıyan roketlerin yeryüzünde ateşlenmesi ile başlar. Yerçekimini yenen taşıt, atmosfer dışına çıkar. Bazı uzay araçları Dünya'ya geri dönecek şekilde tasarlanmışlardır. Bir kısmı ise süresiz olarak uzaya gönderilirler. Uzay araçlarının hareketlerini inceleyen bilim dalına astrodinamik denir.

İnsanlı ve insansız yolculuklar

İnsanlı uzay yolculuklarına Amerikan Uzay mekiği programı, Rus Soyuz programı ve Uluslararası Uzay İstasyonu çalışmaları gösterilebilir.

İnsansız yolculuklara diğer gök cisimlerine gönderilen araştırma robotları veya Dünya yörüngesine gönderilen iletişim uyduları örnek olarak verilebilir. Bu cihazların bir kısmı telerobotik kontrol sistemleri ile kumanda edilirler. Dünya'dan uzaklaştıkça ışık hızını geçemeyen sinyallerin yolculuğundan dolayı haberleşme süresi arttığı ve artık uzaktan kumandayla çalışılamadığından tam otonom araçlar da yapılmıştır.

Ticari yolculuklar

SpaceShipTwo uzay aracı ile uzaya turist götürülmesi plânlanıyor.

Ticari uzay yolculuklarına iletişim uydularının yanı sıra uzay turizmi örnek verilebilir. Günümüzde bazı firmaların bahsettiği uzaya götürme olayları da bu uzay aracı ile yapılacaktır. Yaklaşık 2020 yıllarında SpaceShipTwo seferlere başlayacaktır.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.