Türkiye İşçi Köylü Partisi

Türkiye İşçi Köylü Partisi
Kısaltma TİKP
Kurucu Doğu Perinçek
Kuruluş tarihi 29 Ocak 1978
Kapanış tarihi 16 Ekim 1981
Birleşme Halkın Yolu (1978)
Öncülü Türkiye İhtilalci İşçi Köylü Partisi ve teorik miras olarak kabul edilen Türkiye İşçi ve Çiftçi Sosyalist Fırkası[1]
Ardılı Sosyalist Parti
İdeoloji Bilimsel sosyalizm, Maoizm
Siyasi pozisyon Aşırı sol

Türkiye İşçi Köylü Partisi (kısaca TİKP), 29 Ocak 1978’de Ankara’da kurulan siyasal parti.

Doğu Perinçek, Gün Zileli, Durmuş Uyanık, Hasan Yalçın ve 31 arkadaşınca kuruldu. Kurucuların bir bölümü 12 Mart Dönemi’nde Türkiye İhtilalci İşçi Köylü Partisi (TİİKP) davasında yargılanan ve Mao’nun görüşlerini benimsediklerini belirten kişilerdi. Parti Başkanlığına Doğu Perinçek seçildi. Tüzüğüne göre TİKP, emperyalizmi, sosyal emperyalizmi ve feodalizmi tasviye edecek; milli demokratik devrimi gerçekleştirip işçi-köylü ittifakına dayanan proleterya iktidarı altında devrimi sürdürerek sosyalizmin kuruluşuna önderlik edecektr. Parti programı ve tüzüğü doğrultusunda sürdürdüğü etkinliklerde Milliyetçi Hareket Partisi’ne, Apocular’a ve Türkiye Komünist Partisi ile Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na karşı savaşım yürüttü. 4. Ordu’nun Ege’den alınarak SSCB sınırına taşınması, derrinleşen bunalım karşısında bir milli koalisyon kurulması yolunda kampanya açan TİKP, Kontrgerilla konusunda yayın yaptı. Ocak 1980’de toplanan 1. Kongre sırasında parti, 16 ilde tüm ilçeleriyle örgütlenmesini tamamlayarak genel seçimlere katılama hakkını kazanmıştı. TİKP’in yayın organları Türkiye Gerçeği ile günlük Aydınlık gazetesiydi.

TİKP, 12 Eylül 1980 Harekatı’ndan sonra öteki siyasal partilerle birlikte önce faaliyetleri durduruldu, Ekim 1981'de de yine diğer partilerle beraber feshedildi. Parti yöneticileri hakkında Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı’nca kovuşturma açıldı; yöneticilerin bir bölümü sıkıyönetim mahkemesince yargılandılar.

Kaynakça

  1. İşçi Partisi tüzüğü, 1997
This article is issued from Vikipedi - version of the 12/17/2016. The text is available under the Creative Commons Attribution/Share Alike but additional terms may apply for the media files.