Sosyalist Reich Partisi

Sosyalist Reich Partisi
Sozialistische Reichspartei
Kısaltma SRP
Kurucu Otto Ernst Remer
Fritz Dorls
Kuruluş tarihi 2 Ekim 1949
Kapanış tarihi 1952
İdeoloji Neo-Nazizm
Siyasi pozisyon Aşırı sağ

Sosyalist Reich Partisi (Almanca: Sozialistische Reichspartei - SRP), II. Dünya Savaşı sonrasında Batı Almanya'da faaliyet göstermiş olan neo-Nazist bir siyasî partiydi.

SRP, 2 Ekim 1949 tarihinde subay Otto Ernst Remer ve tümgeneral Fritz Dorls tarafından kuruldu. Kurucuları tarafından Nazi Partisi'nin meşru varisi olarak görülen parti, Albay Hans-Ulrich Rudel gibi II. Dünya Savaşı'nda görev yapmış olan pek çok subaydan ve ayrıca eskiden Nasyonal Sosyalist Alman Öğrenci Ligi'ne bağlı olan öğrencilerden destek gördü.

Parti, Theodor Heuss ve Konrad Adenauer gibilerinin Amerikan kuklası sahte politikacılar olduğunu belirtirken, Karl Dönitz'in Büyük Alman İmparatorluğu'nun yeni yasal Führer'i olduğunu belirtiyordu. Parti aynı zamanda Holokost'un bir Amerikan yalanı olduğunu, gaz odalarının ise 1945'ten sonra Amerikalılar tarafından inşa edildiğini iddia ediyordu. Kapitalizmin ve komünizmin olmadığı bir yönetim ve güçlü bir Almanya ile beraber Almanya'nın kaybettiği toprakları geri alacaklarını vaat ettiler. Partinin yaklaşık on bin üyesi, Reichsfront isimli yarı askerî silahlı bir örgütü ve Reichsjugend isimli gençlik kolu vardı. Yapılan seçimlerde Aşağı Saksonya Parlamentosu'nda 16 sandalye, Bremen Parlamentosu'nda ise 8 sandalye kazandılar.

Parti 1952'de Almanya Federal Anayasa Mahkemesi tarafından neo-Nazi olduğu için kapatıldı. SRP'nin kapatılmasıyla bu partiye üye kişiler Alman Reich Partisi'ne (Deutsche Reichspartei - DRP) katıldılar.

Ayrıca bakınız

This article is issued from Vikipedi - version of the 10/15/2016. The text is available under the Creative Commons Attribution/Share Alike but additional terms may apply for the media files.