Sergio Badilla Castillo

Sergio Badilla Castillo

Sergio Badilla Castillo (30 Kasım 1947 - Valparaíso, Şili) Şilili şair ve yazardır.

Hayatı

Güncel şiirde transrealist hareketin yaratıcısı olan Sergio Badilla Castillo, 30 Kasım 1947’de Şili’nin Valparaíso kentinde doğdu. Kuzey Ülkeleri edebiyatı ve efsaneleri hakkında önemli bilgi birikimine sahip bir şairdir. Sürgün döneminde Pelican Group of Art’ın (Pelikan Sanat Grubu) Stokholm’de bulunan atölye grubunda yer aldı, ayrıca Polo Norte ve Pación adlı dergileri kurdu.

Kültürler hakkındaki araştırmalarıyla 1980 ile 1993 yılları arasında uluslararası İsveç Radyosu’nda ve Panorama programında kültür haberciliği yapmıştır. Stokholm Üniversitesi’nden antropolog olarak mezun olmuştur.

Edebiyat Uğraşıları

2007 Lahti (Mukkula), Finlandiya ve Sırbistan Festivallerine, Belgrad Şiir Festivaline davet edildi.

2006: A.B.D.’de Uluslararası Artomi Ödülü’ne layık görüldü.

2005 Şili Ulusal Kültür ve Sanat Konseyi’nin edebiyat danışmanı olarak seçilmiştir.

2004 (kasım) Santiago’da yapılan XXIV. Kitap Fuarı’nda Volodia Teitelboim ve Pentti Saaritsa gibi yazarların da katıldığı “Günlük yaşamda Neruda” başlıklı bir panel düzenlemiştir.

2004 (temmuz-ağustos) Şili Ulusal Kütüphanesi ve Mustakis Vakfı tarafından adı geçen kütüphanede düzenlenen Pablo Neruda ve Kontandinos Kavafis’in eserleri hakkındaki sohbet toplantılarına katıldı.

2003 Şiir Ödülü: Valparaíso Şehri Şiir Ödülü: La mirada temerosa del bastardo.

2003 Ekim ayında Santiago Kitap Fuarı’nda Norveçli yazar Jostein Gaarder’ın “El Mundo de Sofía” adlı kitabının sunumu görevini üstlendi.

2003 Şubat ayında bir şiir dinletisi için İspanya’nın Alicante Üniversitesi’ne davet edilmiştir.

2002 yılında Mısır’dan gelen davete yanıt vererek Kahire ve Hurghada’da şiir dinletileri gerçekleştirdi.

2000 yılında Şili’nin Santiago kentinde bulunan República Üniversitesi’nde “70 Kuşağı” başlıklı bir şiir dinletisi düzenledi.

1989 yılında İsveç Stokholm’de, İsveçli yazar Sun Axelsson’la birlikte 40’ın üzerinde Güney Amerikalı şairin katıldığı 1. Latin Amerika Şiir Buluşması’nı düzenledi. 1991 yılında Stokholm’de bulunan Bonniers yayınevi tarafından yayınlanan “Bevingade Lejon” İsveç antolojisinde yer aldı.

1993 yılında İsveç Malmö’de gerçekleşen Poesidagarna Buluşması’na Wole Soyinka ve Czeslaw Milosh gibi yazarlarla birlikte katıldı.

Eserleri İsveççe’ye, İngilizce’ye, Arapça’ya, Farsça’ya, Fince’ye, Katalanca’ya, Fransızca ve Portekizce’ye çevrilmiştir.

Hucke Ödülünü, İspanya Colmena ve Meksika San Martin de Letras Ödüllerini kazanmış, ayrıca pek çok kez İsveç Kültür Konseyi’nin verdiği burs ile onurlandırılmıştır.

Finlandiyalı şairler Pentti Saarikoski ve Pentti Saaritsa ile ABD'li şair CK. Williams’ın eserlerinin çevirmenliğini yapmıştır.

1993 yılından bu yana vaktinin çoğunu Santiago de Chile kentinde geçirip Şili Üniversitelerinde farklı dersler vermektedir.

2001 yılından bu yana Chilevisión’da yer alan bir tartışma programına (El Termómetro) panelist olarak katılmaktadır. Günümüzde Santiago de Chile kentinde bulunan Santo Tomás Üniversitesi’nde edebi akımlar üzerine dersler vermektedir.

Yayınlanmış eserleri

Tiyatro eserleri

Diğer eserleri


This article is issued from Vikipedi - version of the 7/8/2016. The text is available under the Creative Commons Attribution/Share Alike but additional terms may apply for the media files.