Süngübayır, Gümüşhane

Vikipedi'nin kalite standartlarına ulaşabilmesi için, bu maddenin veya bir bölümünün temizlenmesi gerekmektedir.
Görüşlerinizi lütfen tartışma sayfasında belirtiniz.
Süngübayır
  Köy  
Gümüşhane
Ülke Türkiye Türkiye
İl Gümüşhane
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)
 - Toplam 60
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0456
İl plaka kodu
Posta kodu 29100
İnternet sitesi:
YerelNET sayfası

Süngübayır, Gümüşhane ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

ESKİADI TANERE.OLARAK ANILMAKDAYKEN. SÜNGÜBAYIR.ADINI ALMIŞDIR.

Kültür

Köyün gelenek olarak yapılan yemekleri borani,kuymak,patates(kartol)kavurması,den dolması,gendime çorbası,içle kete(golok),sarı burma,ziron,erişte,tava dönderme,hoşaf(elmas,kayısı),kuşburnu reçeli,kapuska,etli lahana dolması,mantı makarna,lorlu golok.

Coğrafya

Gümüşhane merkezine 39 km uzaklıktadır.merkezin kuzey doğusun da bulun mak tadır. 1850 metre yükseklikte olup karadeniz ikliminin hafif etkisini de barındıran yayla türü karasal iklimi taşımak tadır. Çam ağacı ormanı köyün tam karşısında olup köy içinden çay geçmektedir. Köy temiz bir havaya sahipdir. Köyün başka bir özelliği de ulaşım merkezi niteliği taşıması olup daha yukarı da bulunan komşuköylerin yolu bu güzergahdan geçmektedir. Köy yolu asfalttır. Köyde ayrıca doğalmaden suları bulunmaktadır.

Köy nüfusu büyük oranda İstanbul ve Trabzon'a göçmüş olup köyün kışın yerleşik nufüsü bir kaç haneden ibarettir. Yaz mevsiminde kalabalıklaşan köy emekli olup yaz ilkbahar ortasından yaz kış başına kadar sürekli kalanlar ve tatil amaçlı olarak ziyaret edilen gençlerce nispeten kalabalıklaşmaktadır.

Köy ekonomisi tarıma dayalıdır. Göçler dolayısı ile büyük oradan terkedilen tarımsal faaliyet bir kaç hane tarafından kısmen devam ettirilemektedir. Yem amaçlı yonca ve diğer ot türleri, arpa, buğday patates, fasülye gibi ürünler sınırlı tarım alanlarnda ekilebilmektedir. Doğal olarak yetişen kuşburnu ise marmelat, çay ve meyva suyu amaçlı kullanılmakta ve paraya dönüşmeyen iç tüketim ürünüdür. Büyükbaş hayvancılık ahır hayvanclığı şeklinde, sınırlı olarak devam etmektedir. Son zamanlarda artan orman alanları ise kavak ve çam ağırlıkı yakıt temini dışında ekonomik değer oluşturmamakadır.

Köyün kütüğüne kayıtlı kişi sayısının bin civarında olduğu tahmin edilmektedir. Söğüt, Karagöz, Kağıt ve Pamuk köy sakinlerinin soy isimleridir. Ana olarak iki ailenin yaşadığı köy de Söğüt ailesi çoğunluğu oluşturmaktadır. Karagöz ailesi ise azınlığı oluşturmakla birlikte önemli bir nufusa sahiptir.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 60
1997 67

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyün camisi, imam evi ve köy odası sosyal donatı olarak hizmet vermektir.m

Kaynakça

    Habil Karagöz

    This article is issued from Vikipedi - version of the 8/11/2016. The text is available under the Creative Commons Attribution/Share Alike but additional terms may apply for the media files.