Rusya'da LGBT hakları

Rusya Federasyonu'nun çoğrafi konumu.

Rusya'da LGBT (lezbiyen, gey, biseksüel, transgender) bireyler, LGBT olmayan bireylerin uğramadığı yasal ve sosyal zorluklarla yüz yüze gelmektedir. Özel olarak ve karşılıklı rıza göstermiş yetişkinler arası hemcins cinsel ilişkilerin 1993 yılında yasallaştırılmasına rağmen hemcins çiftler, karşıcins çiftlere mevcut olan yasal korumalara hak sahibi değiller, ve cinsel yönelime dayalı ayrımcılığı yasaklayan yasalar mevcut değildir. Trans bireyler, cinsiyet değiştirme ameliyatı geçirdikten sonra legal cinsiyetlerini değiştirme hakkına sahipler, fakat cinsiyet kimliği ya da ifadesine dayalı ayrımcılığı yasaklayan yasalar da mevcut değildir.

21. yüzyılda Rusya, LGBT vatandaşlarına yönelik hukuksal muameleleri nedeniyle dünya çapında dikkat çekmiştir. Bu muameleler, Sovyetler Birliği sonrası döneminin en kötü insan hakları ihlallerinden biri olarak nitelendirilmiştir. 2006 yılından beri Rusya'nın birçok bölgesinde LGBT ilişkileri "teşvik eden" materyallerin reşit olmayan kimselere dağıtımını kısıtlayan çeşitli yasalar çıkarmıştır.[1] Haziran 2013'te ise mevcut bir çocuk koruma yasasına yapılan bir değişiklik kapsamında, "geleneksel olmayan" cinsel ilişkileri destekleyen materyallerin reşit olmayan kimselere dağıtılmasını cezalandıran federal yasa kabul edildi. Bu yasa, kamu alanda yasaya karşı çıkan çok sayıda LGBT Rus vatandaşının tutuklanmasına yol vermiş ve homofobik propaganda, şiddet ve hatta yasanın gerekçe olarak kullanılıp nefret suçu işlenmesinde bir artış kaydedilmiştir. Bu yasa, dünya çapından insan hakları gözlemcileri, LGBT aktivistleri ve basın kuruluşlarından eleştirilmiş ve LGBT kültürünün de facto olarak cezalandırma vasıtası olarak görülmektedir.[2] Rus tarihçi ve insan hakları aktivisti Lyudmila Alekseyeva, yasayı "Orta Çağ'a doğru bir adım" olarak nitelendirdi.[2]

Ayrıca bakınız

Wikimedia Commons'ta Rusya'da LGBT hakları ile ilgili çoklu ortam kategorisi bulunur.

Kaynakça

This article is issued from Vikipedi - version of the 12/18/2016. The text is available under the Creative Commons Attribution/Share Alike but additional terms may apply for the media files.