Polder

Neßmersiel, Almanya'daki bir polderin havadan görünümü

Polder, kıyı çizgisine paralel setler inşa ederek ve bu setlerle kıyı arasında kalan alanın sularını boşaltarak göllerden, özellikle de denizden kazanılan ve tarıma elverişli hale getirilen düz arazi.


Kara yüzeyinin sularını alçalma dönemindeki düzeyinin yukarısında olduğu yerlerde akaçlama için set kapaklarından yararlanılır. Bu kapaklar alçalma sırasında suyu boşaltır, yükselme sırasında geri dönmesini önler. Suların alçalma dönemindeki düzeyinin aşağısında kalan karaların kazanılması için, suların setler üzerinden pompalanarak boşaltılması gerekir. Tortu yüklü bir akarsu polder alanına yönlendirilebilirse, bu akarsuyun taşıdığı tortular polder'in dibinin yükselmesini sağlayarak boşaltma işlemini kolaylaştırabilir.[1]

Denizden kazanılan topraklar çoğu bitkilerin yetişmesine olanak vermeyecek ölçüde tuzludur. Bu nedenle set çekme ve suyu boşaltma işlemleriyle birlikte toprağın tuzdan arındırılarak tarıma elverişli duruma getirilmesi gerekir.

Polder yapımının başlıca örneği, Hollanda'da, IJssel Gölü kıyısında uygulanmış olan sistemdir.

Kaynakça

This article is issued from Vikipedi - version of the 12/11/2014. The text is available under the Creative Commons Attribution/Share Alike but additional terms may apply for the media files.