Peng Dehuai

Peng Dehuai ya da Ping Dihuai (Basitleştirilmiş Çince: 怀; Geleneksel Çince: ; pinyin: Péng Déhuái; Wade–Giles: P'eng Te-huai; d. 1898, Xiangtan, Hunan - ö. 29 Kasım 1974, Pekin, Çin), Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) önde gelen askeri liderlerinden. Çin İç Savaşı, Çin-Japon Savaşı ve Kore Savaşı'nda önemli komutanlık görevlerinde bulunmuş, 1954-1959 arasında Çin Halk Cumhuriyeti savunma bakanlığı yapmıştır. Mao Zedong'un askeri ve ekonomik politikalarını eleştirmesi üzerine görevden uzaklaştırılmıştır.

Çan Kay-şek'in komutanlarından biri olan Peng Dehuai, 1927'de solcuların Kuomintang'dan temizlenmesi üzerine ondan koptu ve ertesi yıl Çin Komünist Partisi'ne (ÇKP) girdi. Kısa süre sonra gerilla etkinliklerine katılarak bir dizi köylü ayaklanmasını yönetti. Kızıl Ordu'nun başlıca yöneticilerinden biri durumuna geldi; Mao Zedong'un yönetiminde önemli komutanlıklar üstlendi ve Uzun Yürüyüş'e (1934-35) katıldı.

1937'de çıkan Çin-Japon Savaşı'ndan 1954'e değin partinin askeri hiyerarşisinde ikinci adam konumundaydı. Kore Savaşı'nda Çin kuvvetlerini yönetti ve 27 Temmuz 1953'te Panmuncam'da ateşkes anlaşmasını Çin adına imzaladı. 1954'te milli savunma bakanı ve hükümet başkanı yardımcılığına, 1955'te ÇKP Politbüro üyesi oldu. Aynı yıl mareşalliğe yükseltildi.

1959'da Mao Zedong'un politikasını eleştirmesinin ardından bakanlıktan ve parti üyeliğinden uzaklaştırıldı. Görevinden uzaklaştırılmasının temel nedeninin, Sovyet örneğine göre kurulan bir ordudan yana olması, Çin ordusunun Lin Biao tarafından savunulan aşırı siyasallaştırılmasına karşı çıkması olduğu sanılır.

Kültür Devrimi sırasında, Ocak 1966'da kızıl muhafızlar tarafından tutuklanınca intihar girişiminde bulundu.[1] Mao'nun ölümünden sonra 1978'de saygınlığı iade edildi.

Kaynakça

Siyasi görevi
Önce gelen:
-
Çin Halk Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı
1954 - 1959
Sonra gelen:
Lin Biao
This article is issued from Vikipedi - version of the 12/7/2016. The text is available under the Creative Commons Attribution/Share Alike but additional terms may apply for the media files.