Paseo de la Reforma

Paseo de la Reforma
Paseo de la Reforma'nın Chapultepec Kalesi'nden görünümü (Temmuz 2013)
Konum Meksiko, Meksika
Koordinatlar 19°26′04″K 99°09′07″B / 19.43444°K 99.15194°B / 19.43444; -99.15194Koordinatlar: 19°26′04″K 99°09′07″B / 19.43444°K 99.15194°B / 19.43444; -99.15194
Uzunluk 14,7 km
Trafik Evet

Paseo de la Reforma, Meksika'nın başkenti Meksiko'nun merkezinde bulunan cadde. 1860'larda, Avrupa'daki bulvarlar örnek alınarak Ferdinand von Rosenzweig tarafından tasarlandı. Meksika'ya Fransız müdahalesi sonrasında ülkenin başına geçen İmparator I. Maximilian'ın, yaşadığı ve şehrin güneybatı kenarında bulunan Chapultepec Kalesi ile şehir merkezi arasında bağlantı kurulması amacıyla inşa edildi. Önceleri, Maximilian'ın eşi ve kuzeni olan Carlota'ya atfen Paseo de la Emperatriz adı kullanılsa da; Benito Juárez'in ülke yönetimini tekrar devralması ve Maximilian'ın idam edilmesi sonrasında, Reform Savaşı'na atfen caddenin adı Paseo de le Reforma olarak değiştirildi.

Ülkenin en yüksek dört binası arasında yer alan, şehrin ise en yüksek üç binası olan Torre Reforma, Torre BBVA Bancomer, Torre Mayor'un yanı sıra ülkenin diğer bazı yüksek binaları da cadde üzerinde bulunur. Bağımsızlık Meleği, Devrim Anıtı gibi anıt ve heykeller, bazı ülkelerin dış temsilcilikleri, Chapultepec ve parkın içinde bulunan Modern Sanat Müzesi, Ulusal Antropoloji Müzesi, Rufino Tamayo Müzesi gibi müzeler gibi çeşitli yapılar da cadde üzerinde yer alır.

Anıt ve heykeller

Cadde üzerinde, Meksika ve Amerika tarihiyle alakalı birçok kişi ve olaya atfedilen anıt ve heykel bulunur. Meksika Bağımsızlık Savaşı'nın kazanılmasının 100. yılı anısına 1910'da inşa edilen ve ülkenin ulusal sembollerinden biri olan Bağımsızlık Meleği adlı anıtsal sütun cadde üzerinde yer alır. Anıtın alt kısmında, ülke tarihinde önemli yer edinen devlet adamları ve askerî personellerin mezarları da bulunmaktadır. Chapultepec'in girişinde, Chapultepec Muharebesi'nde savaşan, yaşları 13 ile 19 arasında değişen altı erkek çocuk ve genç (Niños Héroes adıyla anılmaktadırlar) anısına yapılan anıt bulunur. Yine cadde üzerinde Kristof Kolomb Anıtı, Cuauhtémoc Anıtı, Avcı Diana Çeşmesi, Petróleos Çeşmesi, Simón Bolívar Heykeli, José de San Martín Heykeli, Cuitlahuac Heykeli yer almaktadır.

Diğer yapı ve yerler

Caddenin sonunda, içerisinde Ulusal Tarih Müzesi'ne de ev sahipliği yapan Chapultepec Kalesi, Chapultepec Hayvanat Bahçesi, Ulusal Antropoloji Müzesi, Modern Sanat Müzesi ve Rufino Tamayo Müzesi'nin yer aldığı Chapultepec bulunur.[1] Amerika Birleşik Devletleri,[2] Avrupa Birliği, Birleşik Arap Emirlikleri, Bulgaristan, Filistin, İran, Japonya, Kanada, Kazakistan, Peru ve Ukrayna dış temsilcilikleri cadde üzerinde yer alır. Ülkenin en yüksek dört binası arasında yer alan, şehrin ise en yüksek üç binası olan Torre Reforma, Torre BBVA Bancomer, Torre Mayor'un yanı sıra ülkenin diğer bazı yüksek binaları da Paseo de la Reforma üzerindedir.

Kaynakça

This article is issued from Vikipedi - version of the 12/26/2016. The text is available under the Creative Commons Attribution/Share Alike but additional terms may apply for the media files.