Osmotik basınç

Osmotik basınç suyun meydana getirdiği bir basınçtır. Belirli bir yoğunluğu olan her çözeltinin saf suyla etkileşmesi halinde, ilişkiye geçtiği saf suyu emebilmesi için aktif olan bir değeri vardır. Bu değere o çözeltinin "osmotik değeri" denir. Osmoz olayları sırasında aktif olarak çalışan osmotik değere "osmotik basınç" denir. Diğer bir tanımlama ile osmotik basınç; hücrenin sahip olduğu sitoplazma yoğunluğundan kaynaklanan emme kuvvetidir.

Alyuvarlarda osmotik basıncın etkisini gösteren bir çizim

Osmotik basınç, belirli bir hacim çözücü içinde çözünmüş madde moleküllerinin sayısıyla yani konsantrasyonuyla doğru orantılıdır.

Osmotik basınç, yoğunluk farkı nedeniyle oluşan bir çekim kuvvetidir ve osmotik basınç çözünmüş madde yoğunluğu ile doğru orantılıdır. Bir hücrenin madde yoğunluğu fazla ise osmotik basıncı da fazladır. Kısacası maddenin yoğunluğuna bağlı oluşturduğu basınçtır.Detaylı olarak ingilizce olarak bu madde incelenebilir.[1]

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar

  1. "Osmotic pressure", Wikipedia (İngilizce), 30 Temmuz 2020, erişim tarihi: 11 Kasım 2020
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.