Olukdere, Gümüşhane

Olukdere
  Köy  
Gümüşhane
Ülke Türkiye Türkiye
İl Gümüşhane
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)
 - Toplam 44
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0456
İl plaka kodu
Posta kodu 29100
İnternet sitesi:
YerelNET sayfası

Olukdere, Gümüşhane ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Gümüşhane merkezine 22 km uzaklıktadır. Kuzeyinde Gümüşhane Dağları sıralıdır.Kuzeyindeki yerleşim yeri Tekke, kuzeydoğusunda Pirahmet, güneydoğusunda Çayırardı, güneyinde Esenyurt ve batısında Çamlıköy köyleri bulunmaktadır. Köyün güneybatısında yer alan tepeler yer yer 2000 metreyi aşar.Kurak olduğundan su kaynakları sınırlıdır. Ancak batı ve güneydoğu tarafında kızılçam ormanları mevcuttur. Ayrıca meşe palamudu,ardıç,ladin ve yaban kavakları da ormanlarını süslemektedir. Köyün iklimi, Karasal iklimdir.Yazlar sıcak ve kurak, kışlar sert ve soğuktur.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 49
2000 44
1997 48

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır.O kul 2010 yılında onarımı karşılığında bir şahsın hizmetine verilmiş ve henüz boşaltılmamıştır. Köyün içme suyu şebekesivardır,kanalizasyon şebekesi kısmen vardır. PTT şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Türk Telekom altyapısı mevcut olup telefon ve internet hizmeti sunulmaktadır.

Dış bağlantılar

This article is issued from Vikipedi - version of the 12/12/2016. The text is available under the Creative Commons Attribution/Share Alike but additional terms may apply for the media files.