Nupedia

Nupedia, uzmanlar tarafından İngilizce yazılan ve ücretsiz içerik ile lisanslanmış olan web tabanlı ansiklopediydi. Nupedia Bomis tarafından kurulmuştu ve baş yazarları Jimmy Wales ile Larry Sanger'dı. Nupedia 2000 yılı Mart ayında [1] kurulmuş ve yayın hayatına 2003 yılı Eylül ayında son vermiştir. Genellikle Nupedia, Vikipedi'nin öncüsü olarak bilinmekle birlikte, Vikipedi'den farklı olarak Nupedia'da bir madde yayınlanmadan önce 7 adım süren bir kontrol mekanizması bulunuyordu.

Nupedia
Ticari? Hayır
Kullanılabilir dil(ler) İngilizce, Almanca, İspanyolca, Fransızca, İtalyanca
Sahip Bomis
Oluşturan Jimmy Wales ve Larry Sanger
Başlama tarihi Mart 2000
Gelir GÖBL
Geçerli durum 2003 Eylül'de kapatıldı
Nupedia orijinal HTML logosu

Nupedia'da uygulanan kurallar bir komite tarafından tasarlanarak oluşturulmuştu. Komite tarafından açıldığı ilk yıl gönderilen 200 maddeden, sadece 25[2] madde onaydan geçebilmişti. Oysa devamı niteliğinde bulunan Vikipedi ilk açıldığında, 18.000 madde gönderilmiş ve bu durum kıyaslanmalarını imkansızlaştırmıştır.[3]

Vikipedi'nin aksine Nupedia bir wiki değildi. Nupedia Akran denetimi yapılan ve içeriğinde uzman denetimi olan, profesyonel kalitedeki ansiklopediler bazında çevrim içi ansiklopediydi. Nupedia'nın içeriği gönüllü akademisyenler tarafından inceleniyordu.

Yayın süreci

Nupedia'da varolan yedi aşamalı yayın süreci şu şekildeydi;

  1. Görevlendirme
  2. İnceleme için bir başkan belirleme
  3. İçeriğin değerlendirilmesi
  4. Gözden geçirme
  5. Yayına hazırlama
  6. Yayına açma
  7. Son onay ve biçimlendirme

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. Poe, Marshall (Eylül 2006). "The Hive". The Atlantic. 30 Eylül 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ocak 2007.
  2. "Chen Shun-Ling.pdf" (PDF). 30 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Nisan 2013.
  3. Sanger, Larry (18 Nisan 2005). "The Early History of Nupedia and Wikipedia: A Memoir". Slashdot (İngilizce). 25 Mayıs 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mayıs 2012.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.