Mozambik Halk Cumhuriyeti

Mozambik Halk Cumhuriyeti
República Popular de Moçambique

25 Haziran 1975
–1 Aralık 1990

Mozambik bayrağı Mozambik arması
Bayrak Arma
Başkent Maputo
Dil(ler) Portekizce
Yönetim Komünist tek parti
Devlet Başkanı
 - 1975–1986 Samora Machel
 - 1986-1990 Joaquim Alberto Chissano
Tarihi
 - Bağımsızlık 25 Haziran 1975
 - Rejim değişikliği 1 Aralık 1990
Para birimi Metical

Mozambik Halk Cumhuriyeti 1975 yılından 1990 yılına kadar bugünkü Mozambik Cumhuriyeti sınırları içerisinde kurulan devlet.

Afrika kıtasının doğusunda Portekiz Doğu Afrikası olarak adlandırılan bölgenin 25 Haziran 1975 tarihinde bağımsızlığına kavuşması ile kurulan Mozambik Halk Cumhuriyeti, mevcudiyetini 1 Aralık 1990 tarihine kadar sürdürmüştür. Marksist bir ideoloji ile yönetilen ülke bu nedenle özellikle Angola Halk Cumhuriyeti, Doğu Almanya ve Sovyetler Birliği gibi o dönemin doğu blok komünist ülkeleri ile iyi ilişkiler içerisinde olmuştur.

Ülkenin bağımsızlığına kavuşması için silahlı mücadeleyi başlatan komünist bir ideolojiye sahip FRELIMO'nun etkisi ve dönemin koloni bölgelerine bağımsızlık hakkını vermek istemeyen Portekiz devlet başkanı Marcelo Caetano'nun ölümü ile demokratik bir yapıya bürünen Portekiz'in de onayı ile bağımsızlığını kazanan ülkede, ideolojiye uygun olarak tüm yabancı şahısları ülke dışına göndermiş, başta yabancı işletmeler olmak üzere tüm işletmeleri kamulaştırmıştır. Bu durum karşısında yeniden yapılandırma adına 1975 yılında kurulan RENAMO (Mozambik Ulusal Direnişi) FRELIMO ile 1976 başlayan 16 yıl süren iç savaşın yaşanmasına sebep olmuştur.

1 Aralık 1990 yılına kadar mevcudiyetini sürdüren ülke, bu tarihte gerçekleştirilen anayasa değişikliği ile bugünkü Mozambik Cumhuriyeti adını alarak, komünist ve tek parti düzeninden çok partili ve demokratik bir anayasal yapıya geçmiş, 1992 yılında taraflar arasında Roma'da varılan anlaşma ile de iç savaşa son verilmiştir.

Galeri

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar

This article is issued from Vikipedi - version of the 8/4/2016. The text is available under the Creative Commons Attribution/Share Alike but additional terms may apply for the media files.