Mescitli, Gümüşhane

Mescitli
  Köy  
Gümüşhane
Ülke Türkiye Türkiye
İl Gümüşhane
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)
 - Toplam 248
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0456
İl plaka kodu
Posta kodu 29100
İnternet sitesi:
YerelNET sayfası

Mescitli, Gümüşhane ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

Köyün eski adı Beşkilise'dir. Bu ad köyün içindeki beş adet kilisenin varlığından gelir. Daha sonraları bu isim Mescitli olarak değiştirilmiştir. Trabzon-Erzurum transit yolu üzerinde oldugundan önemli mola yeridir. Çayı ve mangalda etiyle ekmeğiyle birde solopbuyla meşhurdur. Yeni yeni taş granit işleri yapılmaktadır. Gümüşhane'nin en önemli fabrikası altın madeni ve UN fabrikası Mescitli'dedir.

Kültür

Köyün en bilinen yöresel yemekleri kuymak tuala kete lemis mantı çorbası, sirondur. Yaşlıların uğrak yeri ikindiden sonra köy kahvehanesidir. Bayramlar coşkulu geçer.

Coğrafya

Gümüşhane merkezine 8 km uzaklıktadır. 40,46 enlem ve 39,48 boylam koordinatlarında yer alır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 323
2000 248
1997 253

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca son yıllarda girişimci gençlerin kurmuş olduğu pestil ve köme fabrikaları ve et taşı imalat Atölyeleri bulunmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Fakat kullanılmamaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır. Fakat kullanılmamaktadır . Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

This article is issued from Vikipedi - version of the 10/2/2016. The text is available under the Creative Commons Attribution/Share Alike but additional terms may apply for the media files.