Meksika Kızılderili katliamları

  1520 Tóxcatl Katliamı

Meksika Kızılderili katliamı (İspanyolca masacre indígena), Amerika'nın Avrupalılarca sömürgeleştirilmesi(en) sürecinde günümüzdeki Meksika topraklarında ve bu topraklardaki Yeni İspanya döneminde Meksika Kızılderililerine karşı Avrupa'dan (çoğunlukla İspanya'dan) göç eden Beyaz yerleşimciler ile bunların soyundan gelen Meksikalılar tarafından gerçekleştirilen katliamları nitelendirdiği gibi, Kızılderililer tarafından diğer Amerika yerlilerine ya da Beyaz yerleşimcilere karşı yapılan katliamları da belirtir. Katliamların bir kısmı Meksika Kızılderili savaşlarının parçası olarak gelişmiştir.

Katliamlar listesi

  Avrupalı-Amerikalıların Kızılderililere yaptığı katliamlar
  Avrupalı-Amerikalılar ile birlikte müttefik olan Kızılderililerin yaptığı katliamlar
  Kızılderililerin Avrupalı-Amerikalılara yaptığı katliamlar
  Kızılderililerin Kızılderililere yaptığı katliamlar

İspanyol Meksikası: 1519-1810

Günümüzdeki Meksika'nın İspanya'dan bağımsızlığını ilân ettiği 16 Eylül 1810 tarihinden önce olan katliamlar (liste tam değil):

Yıl Gün Ad Tanımlama Kaynak
1520 21 Mayıs Tóxcatl Katliamı Kâşif ve işgalci İspanyollar tarafından Azteklerin başkenti Tenochtitlan'da bulunan Templo Mayor tapınağında yerlilerin öldürülmesi.
1757 3 Kasım Birinci Magdalena Katliamı Seri Kızılderilileri tarafından günümüzdeki Meksika'nın kuzeyinde Sonora'da Yeni İspanya döneminde İspanyol misyon köyü olan Magdalena de Kino'ya saldırı düzenlenmesi ve 31 kişinin öldürülmesi.
1776 Kasım ortasında bir gün İkinci Magdalena Katliamı Apaçi Kızılderilileri tarafından günümüzdeki Meksika'nın kuzeyinde Sonora'da Yeni İspanya döneminde İspanyol misyon köyü olan Magdalena de Kino'ya saldırı düzenlenmesi ve köy sakinlerinin tamamı ya da çoğunun öldürülmesi.

Birleşik Meksika Devletleri: 1810-

Günümüzdeki Meksika'nın İspanya'dan bağımsızlığını ilân ettiği 16 Eylül 1810 tarihinden sonra olan katliamlar (liste tam değil):

Yıl Gün Ad Tanımlama Kaynak
1857 1–8 Nisan Crabb Katliamı Reform Savaşı sırasında, Meksikalılar ile müttefiği Tohono O'odham Kızılderilileri tarafından isyancı Ygnacio Pesquiera'nın daveti üzerine Meksika'ya gelen ve onun Apaçilerle olan savaşına yardımcı olamak ve Sonora eyaletinin küzeyini sömürgeleştirmek isteyen ABD'li politikacı Henry A. Crabb ile adamlarının öldürülmesi. Henry A. Crabb kurşuna dizerek infaz edildikten sonra kafası kesilerek kavanoza konmuştur. [1]

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. United States Deptartment of State, sayfa: 69-72
This article is issued from Vikipedi - version of the 7/21/2015. The text is available under the Creative Commons Attribution/Share Alike but additional terms may apply for the media files.