McGill Üniversitesi

1821 yılında kurulan McGill Üniversitesi, Kanada'nın Montreal şehrinde bulunan ve Kanada'nın en eski üniversitesi olan bir devlet üniversitesidir. Adını kurucusu James McGill'den alan üniversite dünyanın en saygın üniversiteleri arasındadır. "QS World University Rankings 2015"e göre McGill Üniversitesi dünya üniversiteleri arasında 24. sırayı almıştır. McGill kampüsü 32 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Üniversitenin toplamda iki kampüsü bulunmaktadır. Şehir merkezinde olan kampüsü, "Mount Royal" adındaki dağın eteklerindedir. Bu kampüsünde "Redpath Museum" adında bir müze de bulunmaktadır. İkinci kampüsü ise "MacDonald Kampüsü"dür. 34 bin öğrenci kapasitesine sahip üniversitede toplam 21 fakülte bulunmaktadır. Dil olarak İngilizce ve Fransızca eğitim verilmektedir. Mcgill Üniversitesi'nin sekiz Nobel Ödülü sahibi, üç astronot, iki de Kanada başbakanı mezunları arasındadır. 2015 Kanada seçimlerinde, yine McGill mezunu olan Justin Trudeau Kanada başbakanı seçilmiştir.

Mcgill Üniversitesi
Slogan By hard work, all things increase and grow
Kuruluş 1821
Tür Devlet Üniversitesi
Rektör Richard Pound
Öğrenciler 23,758
Konum Montreal, Montreal, Kanada
Okul renkleri Kırmızı ve Beyaz          
Maskot Marty the Martlet
Web sitesi www.mcgill.ca
McGill Üniversitesi Macdonald-Stewart Kütüphane Binası (Mayıs 2008)

Okul, farklı kültürlerden ve farklı ülkelerden öğrencileri bünyesinde barındırdığından, oldukça uluslararasıdır. Kuzey Amerika'nın "Harvard"ı olarak tanımlanan McGill'in, özellikle Fransız liselerinden veya Amerikan liselerinden gelen Türk öğrencilere kabul verdiği gözlemlenmektedir. Özellikle Fransız liselerinden mezun olan öğrenciler için Fransa dışındaki en iyi seçeneklerden biri olma özelliğini korumaktadır. Bunun sebebi, McGill Üniversitesi'nin yüksek saygınlığının yanı sıra, bulunduğu Montreal şehrinin Quebec eyaletine bağlı olmasından dolayı Fransızca'nın günlük hayatta çok konuşulmasıdır. Büyük bir araştırma üniversitesi olan McGill'in, mezunlarını hep oldukça iyi noktalara getirdiği görülüyor.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.