Masai Mara

Masai Mara Rezerve Bölgesi (yerel dilde yazılışı Masai Mara veya halkın kısa söyleyişi ile Mara') Kenya'nın en geniş rezerve bölgesidir. Masai Mara Tanzanya sınırları içerisinde yer alan Serengeti Ulusal Parkı'nı da içine alır. Masai Mara'da yaşayan insanlara Masai Mara halkı adı verilir. Bu isim yerel dilde 'benekli bölge' anlamına gelir.

Masai Mara'dan bir görünüm.

Masai Mara kedi türleri ile ünlü bir bölgedir. Aynı zamanda burada çeşitli zebra türlerine rastlamak da mümkündür. Her yıl temmuz-ekim ayları arasında Serengeti büyük göçü adı verilen yer değiştirmeler yaşanmaktadır.

Masai Mara Rezerve bölgesi Mara ekosistemi adı verilen bir göç ve yer değiştirme sistemi ile dikkat çeker, mevsimsel yaşam farklılıkları bu bölgede ön plandadır.

Tarih

İlk yıllarda Mara Triangle de dahil olmak üzere, Masai Mara yaklaşık 1821 km2 genişliğindeydi. Bölgeye 1948'de kurulan vahşi yaşam sığınağı 520 km2'lik bir alana sahipti. Popülasyondaki hayvan çeşidinin artması nedeniyle bölge 1961 yılında doğuya doğru uzatılmıştır ve tam korumalı alan haline dönüştürülmüştür. İlk olarak Narok Ülke Konseyi (NCC), rezerv yönetimi bölgeyi devralmıştır. Bölge Narok ülke konseyine devredildikten sonra yaklaşık 162 km2'lik alan yerlilere geri iade edilmiştir. 1976 yılında rezerve bölgenin yüzölçümü toplamda 1.510 km2 idi.

TransMara Ülke Konseyi (TMCC) 1995 yılında, rezerve bölgenin batı kısmında kurulunca Masai Mara'nın kontrolü TransMara ülke konseyi ve mevcut Narok İlçe Belediyesi arasında paylaşıldı. Mayıs 2001'de, kâr amacı gütmeyen Mara Koruma Mara Triangle yönetimi bölgeyi resmen devraldı.

Kaynakça

    Dış bağlantılar

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.