Manetho

Manethon ya da Manetho (Eski Yunanca: Μανέθων), Mısırlı tarihçi ve rahip. MÖ 3. yüzyılda Mısır'a egemen olan Ptolemaios Hanedanı döneminde yaşamıştır. Manetho'nun Roma asıllı olduğu ve MS 200'lü yıllarda yaşadığını düşünen tarihçiler de bulunmaktadır.[1] İlk iki Ptolemaios'un döneminde Yunanca olarak Mısır Anıları adlı eserinde ülkesinin tarihini yazmıştır. Yapıtı günümüze tam olarak kalmamıştır. Bunu Julius Africanus, Eusebius ve Josephus'un yapıtlarına alınmış özetlerinden ve parçalarından anlaşılmaktadır. Manetho bildiği firavunların listesini otuz sülaleye ayırmıştır. Bu bölüş yanlış olsa da bugün bilim dünyası tarafından kullanılmaktadır. Manetho'nun listesi uzun yıllar arkeologların dayandığı tek kaynak oldu.[2]

Aegyptiaca (Mısır tarihi) adlı bir kitabı bulunan Manetho'nun çalışmalarına Mısırbilimciler tarafından sıkça başvurulmaktadır. Aegyptiaca, Yahudi tarihçi Josephus'un "Contra Apionem" adlı yapıtında da kendine yer bulmuştur.

Kaynakça

  1. David Hoffman'ın Çıkış eleştirisi, mossad Harav Kook, 2010
  2. Ceram,W. C. Tanrılar,Mezarlar ve Bilginler ''Arkeolojinin Romanı''
This article is issued from Vikipedi - version of the 12/4/2016. The text is available under the Creative Commons Attribution/Share Alike but additional terms may apply for the media files.