Mançurya Operasyonu

Mançurya Operasyonu
II. Dünya Savaşı

Sovyet kazançlar
Tarih9-20 Ağustos
BölgeMançurya ve Kore
SebepJaponya'nın teslim olmaması
SonuçJaponya'nın teslim oluşu
Kore ikiye bölündü
Taraflar
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği SSCB
Moğolistan Moğolistan
Japon İmparatorluğu Japonya
Mançukuo
Komutanlar ve liderler
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Aleksandr Vasilevsky
[1][2]
Japonya Otozō Yamada
Zhang Jinghui
Güçler
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Sovyetler Birliği
1,685,500 asker
26,137 topçu
1,852 ağır silah
5,556 tank
5,368 uçak
Moğolistan Moğolistan
16,000 asker
Japon İmparatorluğu Japonya
1,217,000 asker
5,360 topçu
1,155 tank
1,800 uçak
1,215 araç
Kayıplar
9.726 ölü/esir
24.425 yaralı
83737 ölü
640.276 savaş esiri

Mançurya Operasyonu, (Манчжурская стратегическая наступательная операция, yaktı Manchzhurskaya Strategicheskaya Nastupatelnaya Operaciya), Sovyetler'in Mançurya'yı Japonlar'ın elinden alması için düzenlenmiştir. Operasyon sonucunda Japonya teslim oldu.

Arka planı

1932'de kurulan Mançukuo İç Moğolistan'ın güney sınırı için mevcut sınırdan yaklaşık 20 kilometre güneyinde bulunan Halha Nehri'ni sınır olduğunu iddia ederek öteden beri yörüklerin serbestçe hayvancılığı işlediği bu bölgede münakaşa yaratmıştı. 10 Ağustos 1938'de Hasan Gölü Muharebesi (Changkufeng Olayı)'nin mütarekesi Moskova'da imzalandıktan sonra sınırları sakinleşti. Ancak Ocak 1939'da çatışmalar tekrar başladı ve Sovyetler'in zaferi ile sonuçlandı. Daha sonra Sovyet-Japon Tarafsızlık Paktı imzalandı.

Operasyon kararı

Kasım 1943'te toplanan Tahran Konferansı'nda Amerika, Sovyetler Birliği'ne Japonya'ya karşı mücadelede yardım istedi. Sovyetler Birliği bunu kabul etti. Ancak Doğu Cephesi'ne savaşlar devam ediyordu ve bu yüzden yardım edemedi. Savaşın sonuna gelinmesi üzerine Yalta Konferansı düzenlendi. Konferansta Amerika bu isteği tekrar dile getirdi. Burada alınan karar neticesinde Nazi Almanyası teslim olmasından 90 gün içerisinde Japonya'ya savaş ilan edecekti. 2 Mayıs 1945 tarihinde Nazi Almanyası'nın Berlin Savaşı'yla teslim oldu. Bundan 3 ay sonra (9 Ağustos) Sovyetler Birliği Mançurya'ya operasyon düzenleme kararı aldı.

Savaş

Sovyetler Birliği, Mançurya'ya üç koldan saldıracaktı. Batıda TransBaykal cephesinde Baykal'dan, kuzeyde 2.Uzak Doğu cephesinde Amour'dan ve doğuda 1. Uzak Doğu cephesinde kıyı bölgelerinden saldırılacaktı. İlk olarak eş zamanlı şekilde TransBaykal cephesinden ve 1. Uzak Doğu cephesinden saldırılacaktı. Her cepheden üç koldan saldırılacaktı. Her iki cepheden gelen birinci kollar buluşacaktı. Böylece Mançurya ikiye bölünecekti. Saldırı sonucunda kuşatılan Japon ordusunu 2. Uzak Doğu cephesinden gelecek olan Kızıl Ordu ikiye bölecekti. Bu saldırıyı ikinci kollar destekleyecekti. 2. Uzak Doğu cephesinden gelecek üçüncü kol donanmanın desteği ile Kore'yi kurtaracaktı. TransBaykal'dan gelecek üçüncü kol ise Moğol ordusunun desteği ile Mançurya'nın içlerine girecekti.

Savaşlar

Savaştan sonra

Sovyetler Birliği bu bölgeleri kurtardı. Amerika'nın attığı atom bombalarının üzerine gelen bu bozgun Japonya'nın teslim olmasını sağladı. Savaş sonucunda Kore, Güney ve Kuzey olmak üzere ikiye bölündü. Mançurya ise Sovyetler Birliği'nde kaldı. Ancak Çin'de Mao ülkede devrim yapınca burası Çin'e devredildi.

Kaynak

  1. LTC David M. Glantz, "August Storm: The Soviet 1945 Strategic Offensive in Manchuria". Leavenworth Papers No. 7, Combat Studies Institute, February 1983, Fort Leavenworth Kansas.
  2. "Battlefield Manchuria – The Forgotten Victory", Battlefield (documentary series), 2001, 98 minutes.
This article is issued from Vikipedi - version of the 7/8/2016. The text is available under the Creative Commons Attribution/Share Alike but additional terms may apply for the media files.