Mısırbilim

Mısırbilim ya da Mısıroloji, Antik Mısır ve Mısır'ın tarihi konularını inceleyen bir bilim dalıdır. Antik çağ tarihi ve arkeoloji bilimlerinin bir alt koludur. Mısırbilimi ile uğraşan kişilere Mısırbilimci ya da Mısırolog adı verilmektedir.

Gize piramitleri bölgesinde Kefren piramidinin karşısında yer alan ünlü Sfenks heykeli.

Mısırbilim'in doğuşu

Bilim dalının doğuşuna neden olan en önemli olay, Fransa'nın Mısır Seferi takip eden dönemde Fransız bilim insanı Jean François Champollion'un 3 dilli (Antik Yunanca, Demotik, Hiyeroglif) Rosetta taşı yardımı ile hiyeroglifleri deşifre etmesi olmuştur. Napolyon'un bu sefere çıkarken 35000 adamının arasında 167 önemli bilim insanını götürdüğü ve bu bilim insanlarının karşılaştıkları zengin antik kültürü çalıştıkları bilinmektedir. 1809 yılından başlayarak 1829 yılına kadar seriler halinde yayınlanan Description de l'Égypte adlı eser, batılı bilim insanlarının Mısır ile bilimsel olarak ilgilendiği ilk önemli eserdir.

Bilim dalının tarihi

19. yüzyıl

19. yüzyılda koleksiyonlar, sergiler ve müzeler ile birlikte yükselerek artan Mısır tarihine duyulan ilgi, 1831 yılında Paris'te kurulan ve Champollion'un yönettiği Mısırbilim kürsüsü ve daha sonraları 1846'da Berlin'de kurulan ve yönetimi Karl Richard Lepsius'a verilen Mısırbilim kürsüsü ile bilimsel bir zemin kazanır. Lepsius tarafından 1842-1845 yıllarında gerçekleştirilen bilimsel Mısır seyahatleri, 67 yeni piramidin keşfi ile sonuçlanır. Buluntuların çoğalması ile eşdeğerli altan Mısır ilgisi, 1867 yılında Göttingen'de yeni bir Mısırbilim kürsüsü kurulması ile sonuçlanır. Bu bölümün başına Brugsch Paşa lakabı ile bilinen Heinrich Brugsch atanır ve bu bölüm Almanya'da kurulan ikinci Mısırbilim dalı olur.

20. yüzyıl

20. yüzyıla gelindiğinde artık Mısırbilim'in başucu kitapları olarak adlandırılabilecek Mısır dili sözlükleri ve ansiklopedileri yayınlanır. Bu zamana değin filolojik konulara yoğunlaşmış olan bölüm, arkeolojik araştırmalara da ağırlık vermeye başlar. Bunun dışında Jsesh, WinGlyph ve Visual Glyph gibi hiyeroglifler ile çalışmayı kolaylaştıran programlar yazılır.

Ayrıca bakınız

Kaynakça

Giriş

Edebiyat

  • Erik Hornung, Kadim Mısır Ötedünya Kitapları [2006, İstanbul]

Ezoterizm

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.