Linux bilgisayar virüsleri ve kurtçukları listesi

Linux, Unix ve Unix benzeri işletim sistemlerinin genelde bilgisayar virüslerine karşı güvenli olduğu söylenir. Yine de virüsler potasiyel olarak, korumasız Linux sistemlerine zarar verebilir, onların çalışmalarını engelleyebilir ve hatta diğer sistemlere de yayılabilirler.

"Kernel panik" ekranı

Çoğu Unix sistemleri gibi Linux da, kullanıcıların kendi yetkileri çerçevesinde işlem yapabildikleri çok kullanıcılı bir sistemdir ve bir çeşit erişim kontrol mekanizmasına sahiptir. Bu nedenle virüsler genellikle işletim sisteminin kendisini etkileyemezler. Aşağıdakilerde dahil olmak üzere hiçbir virüsün başarılı bir şekilde çok sayıda Linux makinaya yayılamamış olmasının nedeni budur. Aşağıda listelenen virüsler belirli bir zarar verme potansiyeli taşısalarda Linux için çok küçük bir tehdit oluştururlar.

Virüsle enfekte olmuş bir ikili dosya çalıştırılırsa, sistem enfekte olacaktır. Ancak enfeksiyon düzeyi, kullanıcının sahip olduğu yetkiyle sınırlıdır. Yönetici (root) yetkileriyle çalıştırılan virüslü bir dosya ile tüm sistem enfekte edilebilir.

ClamAV, Linux üzerinde de çalışan açık kaynaklı, özgür bir virüs tarayıcıdır ve diğer çoğu Windows virüsüyle birlikte aşağıda listenen virüslerin de çoğunu bulabilir.

Linux için bilinen kötü amaçlı yazılımların listesi şunlardır:

Kurtçuklar

Bilgisayar virüsleri

Dış bağlantılar

Wikimedia Commons'ta Linux ile ilgili çoklu ortam kategorisi bulunur.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.