LDPR

Siyasi Parti LDPR
Политическая партия ЛДПР
Kurucu Vladimir Jirinovski
Kuruluş tarihi 14 Aralık 1992
Merkez Moskova, Rusya
Gazete(leri) Rus Halkı için
Gençlik kolu Liberal Demokrat Parti Ulusal Gençlik Organizasyonu
Üyelik  (2014) 235 651
İdeoloji Yurtseverlik
Rus emperyalizmi
Panslavizm
Ulusal muhafazakârlık
Antikomünizm
Devletçilik
Karma ekonomi
Sağ popülizm
Rus milliyetçiliği
Pan-Rusizm
Ultra milliyetçilik
Siyasi pozisyon Merkez (Parti tarafından iddia edilen)
Aşırı sağ
Resmî renkleri Altunî ve mavi
Devlet Duması
39 / 450
Bölgesel Parlamentolar
212 / 3.787
İnternet sitesi
http://www.ldpr.ru/
Parti bayrağı

Siyasi Parti LDPR (Rusça: Политическая партия ЛДПР), eski adıyla Rusya Liberal Demokrat Partisi (Rusça: Либерально-Демократическая Партия России – Liberal'no-Demokraticheskaya Partiya Rossii), Rusya Federasyonu'nda aşırı sağ bir siyasi partidir. Vladimir Jirinovski partiye 1992'deki kuruluşundan bu yana liderlik yapmaktadır.

Parti, 90'lı yıllarda hem komünizme hem de "vahşi" kapitalizme karşı olması nedeniyle 1993 Duma seçimlerinde çeşitli seçmen kitlelerinden oy toplayarak başarı elde etti. 2007 seçimlerinde parti %8.14 oy aldı ve Devlet Duması'ndaki 450 koltuktan 40'ını almayı başardı. 2011 seçimlerinde oy yüzdeleri %11.4'e yükseldi. Partinin imajı ve hareket merkezi, lideri Jirinovski'ye bağlıdır.

İsmine rağmen, parti, sıklıkla "ne liberal ne de demokratik" şeklinde tanımlanmaktadır. Parti kendini merkezci ve reformist olarak tanımlarken, parti sıklıkla aşırı sağ ve Rus ultra milliyetçiliği, mali olarak sağ ulusal halkçılık ve otoriter muhafazakârlık ile özdeşleşmiş olarak kabul edilir. Parti ideolojisi baskın olarak Jirinovski'nin fikirleri olan "Emperyal yeniden fetih" (yenilenmiş bir Rusya İmparatorluğu) ve "Büyük Rusya"nın otoriter vizyonu temelinde şekillenmiştir.

25. Kongre'den sonra (Aralık 2012) Rusya Liberal Demokrat Partisi adını Siyasi Parti LDPR olarak değiştirdi. Rusya Liberal Demokrat Partisi adı partinin tarihi adı haline geldi.

Parti çeşitli ülkelerde müttefiklere sahiptir.

Müttefikleri

Kaynakça

    This article is issued from Vikipedi - version of the 1/7/2017. The text is available under the Creative Commons Attribution/Share Alike but additional terms may apply for the media files.