Kuvayı Milliye Derneği

Kuvayı Milliye Derneği, 11 Kasım 2005 tarihinde İstanbul'un Kadıköy ilçesinde kuruldu.[1] Dernek; 69 il ve 270'ten fazla ilçe, belde ve köyde örgütlüdür [2] . Dernek, anti emperyalist ulusalcı bir çizgide olduğunu ileri sürmektedir. Basında ise derneğin neo-milliyetçi bir çizgide olduğu belirtilmektedir [3].

Kamuoyuna STV kanalıyla sunulan altı ay önce Mersin'de yapıldığı dernek başkanınca açıklanan [4] (16 şubat, 32. Gün Programı) tabancalı yemin töreni görüntüleri nedeniyle tepkilere ve tartışmalara neden olmuştur.

İsmi Danıştay saldırısı sonrasında çok geçen Vatansever Kuvvetler Güç birliği Derneği isimli örgütün eski üyesi emekli albay Fikri Karadağ tarafından yönetilmektedir [5] .

Fikri Karadağ'a göre derneğin amaçları arasında, Hıyanet-i Vataniye Kanunu'nu yeniden çıkarmak ve yurtdışındaki bankalara kaçırıldığı öne sürülen 480 milyar doların geri getirmek bulunmaktadır [6] . Basına yansıyan bilgilere göre de derneğin elinde 13.500 kişilik bir hain listesi var [7]. Hâlihazırda Mersin'de sürdürülen tartışmalı etkinlikleri nedeniyle gündemdedir[3]. Radikal'in haberine göre Mersin Şube Başkanı, emekli polis Kemal Canay yerel bir gazeteye verdiği demeçte, Türkiye'de 13 bin 500 hain belirlediklerini ve bunlardan hesap sorulacağını belirterek, şöyle demiştir: "Mersin, PKK ve Siyonistlerce işgal edildi. Mersin'de suç işleyenlerin yüzde 90'ı Doğulu ve Güneydoğuludur. Türk çocuğu suç işlemez." [3].

Kuvayı Milliye Derneği hakkında örgüt soruşturması [8] açıldı. Kadıköy Cumhuriyet Savcılığı'nca açılan soruşturma da dernek TCK'nın 214, 216 ve 220. maddelerine muhalefet ile suçlanmaktadır.

Kaynakça

Dış bağlantılar

This article is issued from Vikipedi - version of the 12/12/2016. The text is available under the Creative Commons Attribution/Share Alike but additional terms may apply for the media files.