Kurtoğlu, Gümüşhane

Kurtoğlu
  Köy  
Gümüşhane
Ülke Türkiye Türkiye
İl Gümüşhane
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)
 - Toplam 181
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0456
İl plaka kodu 29
Posta kodu 29100
İnternet sitesi:
YerelNET sayfası

Kurtoğlu, Gümüşhane ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

Köy 1849 Osmanli sancagi nufus kayitlarinda "Kurdoğlu Köyü" olarak gecip 86 hane olarak kaydedilmistir. [1] Köyün adı Kurdoğun söylenişli kurt oğlu anlamını taşıyan eski bir Türkçe sözden gelmektedir.Köyün eski adı "kurdun" olmakla beraber 70 li yıllarda KURTOĞLU olarak değiştirilmiştir. Köyün eski geçmişi vardır. müslüman Türklerin yerleşmesi ile "KURDUN" adını almıştır.Köy Gumushane merkeze baglidir. Koyun bilinen 400 yıllık Türk geçmişi vardır.Oğuzların Kayı boyundan KARAKEÇİLİLER tarafından kurulmuştur.Musul bölgesinden gelerek yerleşmişlerdir.sir kolda elazığın hasabur köyünü kurmuşlardır.Gumushane'de bir, Kelkitte ise bilinen 6 adet Karakeçili köyü vardır.Ermenilerden çok zulüm görmüşlerdir.yine köyün etrafında Osmanlıyı kuran bu aşiret mensuplarının yaptırdığı birçok islam eseri vardır.Türkiyenin her tarafına yerleşmiş olan Karakeçili aşireti Ertuğrul Gaziye bağlılıklarını yüzyıllarca sürdürmüşler ve onu söğüt/Bilecik Urfa Karacadağda,Kırıkkalede çeşitli etkinliklerle anmaktadırlar. [2]

Coğrafya

Gümüşhane merkezine 41 Km. uzaklıktadır. Dağlık bölgedir. Yaştan ,kolcigez ve Daşağıl yaylaları vardır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2008 200
2000 181
1997 125

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır, 3 depodan beslenmektedir. Kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynakça

Dış bağlantılar

This article is issued from Vikipedi - version of the 9/20/2016. The text is available under the Creative Commons Attribution/Share Alike but additional terms may apply for the media files.