Komedi filmi

Komedi filmi, bir filmin ana vurgusunun mizah olduğu türdür. Bu tür filmler izleyiciyi eğlendirmek amacıyla tasarlanmıştır ve gerçek hayattaki karakteristiklerin sık sık mizahi etkisi abartılmaya çalışılır.[1]

Bu tür filmler genellikle mutlu bir sonla (kara mizah türleri istisna olmak üzere) biterler. Sessiz sinema döneminde bazı filmler de bu türde çekilmiştir ve genellikle görsel olarak kaba komediyi sessiz bir şekilde tasvir ederler.[2] Komedi filmlerinde diğer film türlerinden farklı olarak birçok eski stand-up çizgi romanın sinemaya uyarlanmasıyla birlikte, başrol oyuncularına bireysel olarak çok daha fazla odaklanma yaşanmıştır. Pek çok komedi filminin insanları eğlendirmekten başka bir amacı olmayan hikâyeleri olsa da örneğin; Başkanın Adamları veya Yılın Başkanı filmlerindeki gibi siyasi ve sosyal yorumlar da içerebilirler.

Ayrıca bakınız

  • AFI's 100 Years...100 Laughs
  • İngiliz komedi filmleri listesi
  • Hint komedi filmleri listesi
  • ABD komedi filmleri listesi

Kaynakça

  1. "Comedy Films". Filmsite.org. 2 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Nisan 2012.
  2. "Comedy Films". Filmsite.org. 7 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Nisan 2012.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.