Keçikaya, Gümüşhane

Keçikaya
  Köy  
Gümüşhane
Ülke Türkiye Türkiye
İl Gümüşhane
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)
 - Toplam 113
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0456
İl plaka kodu
Posta kodu 29100
İnternet sitesi:
YerelNET sayfası

Keçikaya, Gümüşhane ilinin Merkez ilçesine bağlı bir Türkmen köyüdür.

Tarihçe

Keçikaya Köyü(Çukut), miladî 1643 yılı Osmanlı Arşivlerinde Çuhut mezrası olarak kayıtlıdır. 1835 tarihli nüfus sayımında 14 haneli, erkek nüfusu 38 kişi olan bir köy olarak zikredilmektedir.[1]. Keçikaya adı, yamacına yerleştiği ve geçmişte üzerinde yaban keçilerinin yaşadığı dağdan mülhemdir.

  1. BAO Nüfus Defterleri, Nu. 1460, s. 1, 4-5; BAO. Maliyeden Müdevver Defterler, Nu. 5152, s. 926, 961-962.(HNY Kitaplığı, sıra no: BA/-2005/1/A1b-B1b)

Coğrafya

Gümüşhane merkezine 26 km uzaklıkta, transit yoldan 2 km içeridedir. Yukarı Harşit çayı havzasında yer alan köyümüz bu çayın kollarından Kale deresi ile Gökdere arasında sınırlanmıştır. Çok eğimli ve engebeli bir dağ olan Çukut dağının kuzey yamacında bulunmakta ve Karadeniz dağlarına bakmaktadır. En yuksek noktası Çukut dağı(ocakların üstü) 1996 m dir. Diğer yüksek tepeler Kazankaya, İstalı, Guzunüstü ve Öğlenyeri'dir. Arazinin büyük bir kısmı Lias yaşlı kalkerlerden oluşmaktadır. Öyle ki köyün dört bir yanı bu kırmızı kalkerlere çevrilidir. Meraklılar ve bilim insanları için fosil içeren kayaçları(Kadı Pınarı, Çırpılık vs.) görmeye değer. Daha az yer tutmakla beraber kumtaşı ve konglomerelarada görülür. Kalkerlerin fazla yer tutması birçok karstik şeklin oluşmasına yol açmıştır. Özellikle çok sayıda magara ve kuyu bulunmaktadır. Bu magaraladan en çok bilineni içerisinde çok güzel sarkıt ve dikitler bulunan Tumbul Magara'dır. Karadeniz ardı yörelerinin iklim karakteri görülen köyde, bitki örtüsü bozkır ve azda olsa ormanlardan oluşur. Yakın yıllara kadar tarım ve hayvancılıkla geçinen köyde büyükşehirlere ve özellikle İstanbul'a göç edilmesiyle nüfus çok azalmış ve ekonomi iyice zayıflamıştır.

İklim

Köyün iklimi genel olarak karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Harşit çayı vadisi içerisinde kalan bir konumda olması,denize uzaklığı ve yüksekliği; yağişin azalmasına ve iklimin karasallaşmasına yol açmıştır. Bu haliyle iklim için Karadeniz ardı yörelerinin iklimi terimi daha uygundur. Kıyıya göre iklim daha sert ve karasaldır. Yağışlar daha çok kışın kar şekinde düşer. Kıyıya göre yağış daha düzensiz bir haldedir: 500-600mm. Kışlar yükselti ve karasallığın etkisiyle çok daha uzun ve serttir. Bitki örtüsü genel olarak bozkır görüntüsündedir. Az olmakla birlikte ormanlarda vardır. Çam, Ardıç, Meşe ağaç türlerinin başlıcalarıdır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 113
1997 92

Köyde, Yazıcı, Ülker, Yaşar, Sünnetçi, Yapar, Yalçın, Köse, Kaya, Varan ve Ciğerci olmak üzere birbirine akraba olan dokuz soy-aile bulunmaktadır.

Mutfak

Köyün en bilinen yemekleri ziron, erişte, borani, kaygana (çayır soğanlı), herse, ommaç, kara veya beyaz lahana sarması, yalancı dolma, patates (kartol) ve fasulye (pâla) kavurması, herle, haşıl, haşıllık dolması, mantı, fıtfıt, gendime çorbası, sarı burma, kalbur tatlısı, helva, mısır veya lor kuymağı, zulüf (kabuğuyla kurutulmuş) fasulyesi.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım, hayvancılık ve sabit ücret(işçi/memur) gelirlerine dayalıdır. Şimdi azalmış olmakla beraber, nüfusun çok nemli bir kısmı geçmiş yıllarda yurt dışında işçi olarak çalışmaktaydı. Yaşlı erkek nüfusun tamamına yakını işçi veya memur emeklisidir. Bu nedenle, Köy nüfüsunun önemli bir kesiminin sabit bir gelire sahip olduğu söylenebilir. Büyük şehirlerde yaşayanların azımsanmayacak bir çoğunluğu kendine ait bir taşınmazda ikamet etmektedir. Ayrıca yaklaşık on yıl içinde gerek Gümüşhane merkezinde gerekse İstanbul'da ticaretle uğraşanların sayısında artış olmuştur. Büyük şehirlerde yaşayanların yazları sıklıkla ve düzenli biçimde Köye tatil amaçlı gelmeleri, ekonomiyi de olumlu olarak etkilemekte, ayrıca köy evleri tamamıyla yenilenerek daha modern ve sağlıklı bir yapılaşma sağlanmaktadır.

Eğitim

Köyde 1947 yılından beri ilkokul mevcut olduğu gibi, kitap okumaya meraklı bir avuç genç tarafından 1959 yılında "Çukut Köyü Kütüphanesi" kurulmuştur. Köyde okur yazarlık oranı bu tarihlerden beri yüzde doksan civarında olmuştur. Bu oran şimdilerde yüzde yüze yakındır. Köyün 50 yaş altı nüfusunun eğitim ortalaması oldukça yüksektir. Modern mesleklerin hemen her dalında bir ya da birden fazla kişi yetişmiş bulunmaktadır. Köy nüfusu içinden çok sayıda mühendis, polis, avukat, doktor, gazeteci ve televizyoncu yetişmiştir. Kadınların okur yazarlık oranı erkeklerle aynı düzeyde olup lise ve üniversite mezunu kadın sayısı 1990 lı yıllardan itibaren hızla artmıştır.

Spor

Keçikayaspor Kulübü 1957 yılında Çukut Köyü Kütüphanesi ile birlikte Hamza Sünnetçi ve Hamdi Ülker tarafından kurulmuş, kırmızı lacivert ve sarı formalı futbol takımı 80 li yılların sonuna kadar köyler arası müsabakalara katılarak başarılı sonuçlar almıştır.ve hala devam eden turnuvalarda son 10 yıl içinde iki 1.cilik bir 2.lik ve bir 3.lüğü vardır.takımın efsane oyuncuları şunlardır; Nurettin Yaşar, Salim Yaşar, İsmail Yaşar, Osman Yapar, Adem Ülker dir. takımın ilk kadrosu; Hasan Yaşar, Asker Ülker, Kazım Ülker, Hamza Sünnetçi, İsa Yaşar, Şerif Ülker, Hüseyin Yaşar, Mustafa Ciğerci, Nurettin Yaşar, İsmail Yaşar, Eyüp Yazıcı, Nazim Sünnetçi, Cemal Yazıcı, Bayram Kaya

2013 yılının as kadrosu; Giray Ülker, Rıdvan Sünnetçi, Zekeriya Yaşar, Gürkan Yazıcı, Ertekin Yaşar, Mesut Yaşar, Rahman Yaşar, Şener Sünnetçi, Hacı Alay Yapar.

Altyapı bilgileri

Köyde, lojmanlarıyla birlikte ilköğretim okulu bulunmasına karşın, eğitim-öğretim döneminde yeterince öğrenci bulunmamasından dolayı kullanılamamaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak, PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köy içindeki ana cadde parke taşlarla döşenmiştir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalttır. Köyde elektrik ve sabit telefon mevcuttur.

Dış bağlantılar

This article is issued from Vikipedi - version of the 5/7/2016. The text is available under the Creative Commons Attribution/Share Alike but additional terms may apply for the media files.