Kaynak kodu

Kaynak kodu (İngilizce: source code), herhangi bir yazılımın işlenip makine diline çevrilmeden önce insanların okuyup üzerinde çalışabildiği programlama diliyle yazılmış halidir. Kaynak kod bir tümleşik geliştirme ortamında açılabilir, derlenebilir, çalışabilir kaynak kod dosyalarının tümü birleştirilip, hedef bilgisayarlarda kullanılabilir hale getirilebilir.

Ürün ve hizmet sırlarının kullandıkları yazılımda kayıtlı olduğunu düşünen kâr amaçlı kuruluşlar ekseriyetle ürünlerinin kaynak kodlarını gizlerler. Kaynak kodu gizlenmeyen yazılımlar 'açık kaynak', 'özgür yazılım' gibi isimlerle anılırlar. Özgür yazılıma örnekler GNU/Linux įşletim sistemi ve "Eclipse" tümleşik geliştirme ortamıdır. Birçok kâr amaçlı kurum da güven, "good-will" kazanmak, irdeleme ve kullanım kolaylığı sağlamak, veya özgür yazılım ekler üretimine olanak vermek gibi amaçlarla yazılımlarını açık kaynak hala getirmişlerdir.

Örnekler

C dilinde yazılmış örnek bir kaynak kod:

 #include <stdio.h>
 int main()
 {
   printf("Merhaba Dünya\n");
 }

Bu örnek kod ekrana "Merhaba Dünya" yazdırır.

C# dilinde yazılmış bir kaynak kod:

<syntaxhighlight lang="csharp">
 private void Form1_Load(object sender, EventArgs e)
 {
   MessageBox.Show("Merhaba Dünya");
 }

Ekrana mesaj kutusu içerisinde "Merhaba Dünya" yazdırır.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.