Kasrik, Şırnak

Kasrik
  Belde  
Şırnak
Ülke Türkiye
İl Şırnak
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Yönetim
 - Belediye başkanı Sadun Şanlı (AK Parti)
Nüfus (2015)
 - Toplam 2,798
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0486
İl plaka kodu 73
Posta kodu 73000

Kasrik, Şırnak ili'nin Merkez ilçesi'ne bağlı ve 35 kilometre uzaklıkta belde.

Tarihçe

Kasrik Beldesinde Asur ve Gutilerden kalma köprü, taştan yontulmuş sulama kanalı, ata binmiş adam resmi gibi tarihi eserler bulmaktadır.

Belde 1998 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile belediyelik olmuştur. 1983 yılında Kasrik Jandarma Karakolunun yapılmasıyla köylüler Kasrik mezrasına yerleşmişlerdir. Zaman içinde toplanarak belde halini almıştır.

Beldede Kızılsu Deresi üzerinde bulunan yıkık taş köprü ve boğazın karşısında yıkık taş yol olup, boğazda kale kalıntıları bulunur. Kalenin güney kısmında ise yine Asurlara ait ev harabeleri, ata binmiş gelin ile damat kabartmalarının bulunduğu kayalar bulunur.

Coğrafya

Belde, Şırnak il merkezine bağlı olup merkeze 35 kilometre uzaklıktadır. Beldenin konumu Şırnak-Cizre karayolu üzerinde olup, karayolu beldenin içinden geçmektedir.

Belde Gabar ve Cudi dağları arasında kalan boğazın çıkışında kurulmuştur. 1 kilometre uzağında beldeye bağlı Davutköy bulunmaktadır. Beldenin içinden Akçay köyüne doğru bir yol geçmektedir.

Belde Bahçelievler, Boğaz ve Yeni Mahalle olarak mahallelere ayrılmıştır.

Köyün geçmiş zamanda toplu olmayışı arazinin dağlık oluşu ve herkesin kendi arazisinde ev yapmasından kaynaklanmamaktadır.

This article is issued from Vikipedi - version of the 8/28/2016. The text is available under the Creative Commons Attribution/Share Alike but additional terms may apply for the media files.