Karamürsel Alp

Karamürsel Alp

Karamürsel Bey

Karamürsel Alp (d. Mürsel Alp), Türk amiral, Kaptan-ı Derya. Savaşlarda gösterdiği kahramanlıklar yüzünden, gözü pek ve cesur anlamında Kara unvanıyla anılmıştır. Osmanlı devletinin kuruluş yıllarında büyük gayretler göstermiş, Osmanlı Türklerinin ilk amirali, ilk gemi inşaat mühendisi olan Karamürsel Bey, Karamürsel'de bir deniz üssü ve tersane kurmuştur. Burada, oluşturduğu İnce Donanmayla denizlerde etkinlik göstermeye başlamıştır. Çektiri sınıfından olan Karamürsel Gemisinin tasarımını yapmıştır (Özdemir, 2004).

Önceleri Karesioğullarının hizmetindeydi. Orhan Gazi'nin isteği üzerine, Osmanlı'nın hizmetine girmiştir. 1324 ya da 1326'da Karamürsel'i alarak Osmanlı'larının İzmit Körfezinin güney kıyılarına yerleşmesini sağladı. Fethettiği kasabaya da o dönemdeki geleneğe uyularak onun adı verildi. Kasaba, çevresiyle birlikte kaptanlık sancağı olarak örgütlendi ve yönetime Karamürsel Bey getirildi.

Kendi adıyla anılan hafif ve hızlı gemiler geliştirerek bir ince donanma kuran Karamürsel Bey, Marmara Denizini denetim altına aldı. Filosuyla körfezin girişini tutarak Bizans'tan İzmit'e deniz yoluyla gönderilen yardımları kesti ve İzmit'in kısa sürede Osmanlıların eline geçmesinde önemli rol oynadı.

Karamürsel Bey'in anıt mezarı çeşitli anma törenlerinde kullanılmak üzere devlet ricalinin protokol gereksinimlerine uygun olacak biçimde düzenlenmiştir.

Vasiyeti

İlk Osmanlı Kaptanıderya'sının vasiyeti şöyleydi[1]:

"Ölünce beni öyle bir yere gömün ki sırtım dağlara dayansın, kucağıma denizi verin, daima donanma göreyim."

Vasiyeti üzerine kendi adını taşıyan ilçenin çarşısında ve kurmuş olduğu tersanenin arka tarafında bulunan denize bakan bir yamaçtaki kabrinde yatmaktadır (AnaBritannica).

Kaynakça

Özdemir. E., 2004, Kaptan-ı Derya Karamürsel

AnaBritannica Ansiklopedisi,' Karamürsel Bey ' maddesi

Açıkhava Müzesi Kocaeli Tanıtım Kitabı, 2008

Dış Bağlantı

  1. Göze, Ergun (1983). Meşhurların Son Sözleri. İstanbul: Cihan. s. 61.
This article is issued from Vikipedi - version of the 11/30/2016. The text is available under the Creative Commons Attribution/Share Alike but additional terms may apply for the media files.