Kanlıca Koyu

Kanlıca Koyu, Kanlıca Körfezi ya da Bahaî Körfezi, İstanbul Boğazı'nın şehrin Anadolu Yakası'na doğru yaptığı küçük girintilerden biridir. Kanlıca ve Anadoluhisarı semtleri arasında yer alır. Karaya sokulduğu yerde hafif yükseltiler vardır ve bu sırtlar Mihrabad Korusu ile kaplıdır.

Coğrafi yapısı itibarıyla İstinye ve Tarabya Koyu'nun ardından Boğaziçi'nin en büyük ve korunaklı koyları arasında yer alır. Halk arasında kısaca "Körfez" olarak adlandırılır. Koy ve çevresindeki arazi geçmişte Osmanlı padişahı IV. Mehmet tarafından dönemin şeyhülislamı Bahaeddin Efendi'ye bağışlandığı için kimi kaynaklarda Bahaî Körfezi olarak da anılır.

Koyun çevresi ve sırtlarındaki Mihrabad korusu gerek Osmanlı devrinde, gerekse cumhuriyet döneminde en gözde eğlenti ve mesire yerlerindendi. Şair Yahya Kemal'in "Körfez" için yazdığı pek çok şiir bulunmaktadır.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.