Jack Kerouac

Jean-Louis "Jack" Kerouac (12 Mart 1922 - 21 Ekim 1969) Kanadalı-Amerikalı romancı ve şair. Yakın arkadaşları Allen Ginsberg ve William S. Burroughs ile birlikte Beat Kuşağı akımının kurucusu ve Yolda (On The Road) adlı romanıyla bu akımın simgesi olarak kabul edilir.

Jean Louis Kerouac
Jack Kerouac, 1956
Doğum 12 Mart 1922(1922-03-12)
Lowell, Massachusetts, Amerika Birleşik Devletleri
Ölüm 21 Ekim 1969 (47 yaşında)
St. Petersburg, Florida, Amerika Birleşik Devletleri
Meslek Yazar
Milliyet Amerikalı
Tür Postmodernizm
Edebî akım Beat Kuşağı


İmza

Yaşamı

Çocukluğu ve Gençliği

Kerouac, 1922'de Lowell, Massachusetts'te dünyaya geldi. Babası Léo-Alcide Kéroack ve annesi Gabrielle-Ange Lévesque Québec'in yerlilerinden Fransız kökenli Kanadalılardı. Aile daha sonra Lowell'a yerleşmişti. Jack Jean Louis Kirouac adıyla vaftiz edildi ve anadili evde konuşulan Quebec Fransızcasıydı (İngilizce'yi ancak 6 yaşında okula başladıktan sonra öğrenecekti).

Dört yaşındayken abisi Gérard daha sonra Visions of Gerard romanında anlatılacak bir romatizmal hastalık sonucu dokuz yaşında öldü. Annesi dindar bir Katolik idi ve kocasının içki, tütün ve kumara düşkünlüğü arttıkça inancı derinleşti. Kerouac annesine çok bağlıydı, üzerindeki etkisi büyüktü ve ilerde ondan, "aşık olduğum tek kadın" olarak bahsetti.

Amerikan futboluna yeteneği sayesinde burs kazanarak New York'ta Columbia Üniversitesi'ne girdi. Ağır bir sakatlık ve antrenörüyle sürtüşmeleri sonucu spor kariyeri sönünce bursu yenilenmedi. Bunun üzerine üniversiteden ayrılan Kerouac bir süre New York'un Upper West Side mahallesinde kız arkadaşı Edie Parker ile yaşadı. Romanlarında hep bahsedeceği Beat kuşağının çekirdeğini oluşturan insanlarla burada tanışmıştır: Allen Ginsberg, Neal Cassady ve William S. Burroughs.

1942'de deniz ticaret filosuna, 1943'te de Deniz Kuvvetleri’ne katıldı, fakat şizoid bir kişiliği olduğu gerekçesiyle ordudan uzaklaştırıldı.

1944'te arkadaşı Lucien Carr'ın işlediği bir cinayete Burroughs'la birlikte adı karışınca tutuklandılar. Edie'nin büyükbabasından kalan mirası alabilmesi için cezaevindeyken onunla evlendi ve böylelikle kefalet ücreti yatırılabildi.

Ölümü ve sonrası

Aşırı ölçüde alkol kullanan Jack Kerouac, 47 yaşında, sirozdan kaynaklanan şiddetli bir iç kanama geçirerek öldü.

Öldüğü sırada üçüncü karısı Stella Sampas Kerouac ve annesi Gabrielle ile birlikte yaşamaktaydı. Mirasının büyük bir kısmı annesine kaldı. Gabrielle 1973'te ölünce, onun bıraktığı bir vasiyet gereği, eserlerinin hakları Stella'ya geçti. 2009'da diğer aile üyelerinin bir Florida mahkemesinde açtığı dava sonucunda bu vasiyetin sahte olduğu saptandı.[1]

Eserleri

Kerouac’ın bütün kitaplarının otobiyografik olduğu söylenir.

İlk kitabı The Town and the City 1950’de "John Kerouac" imzasıyla yayımlandı. Eleştirmenlerden az ama olumlu tepkiler alsa da çok az sattı.

Yolda

1951'de yazıp Viking Press tarafından 1957'de yayınlanan Yolda (On the Road), spontane ve görünüşe göre redaksiyondan geçmemiş yazım tarzı ve enerjisiyle, tanınmış yazarları oldukça şaşırttı, çok sattı ve O'nu meşhur etti. Büyük ölçüde otobiyografik olan ve çoğu unsuru gerçek hayattan alınan romanda, Kerouac'ın yüzyılın ortasında ABD'yi baştan başa dolaşmak için çıktığı yolda başından geçenler ve arkadaş çevresi anlatılır.

 • Kitap, 2012 senesinde Brezilyalı yönetmen Walter Salles tarafından filme uyarlandı.

Zen Kaçıkları

Romanlarından biri olan Dharma Bums (Zen Kaçıkları) da aynı şekilde Beat döneminde var olan kişilerin yaşantılarını anlatmaktadır. Roman karakterlerinin gerçek hayattaki karşılıkları şöyledir:

 • Ray Smith: Kerouac
 • Japhy Ryder: Gary Snyder
 • Alvah Goldbook: Allen Gingsberg

Diğer kitapları

 • Visions of Gerard
 • Yalnız Gezgin
 • Pic
 • Deniz Benim Kardeşim
 • Yeraltı Sakinleri
 • Big Sur (Kitap, 2013 senesinde yönetmen Michael Polish tarafından filme uyarlandı.)
 • Paris'te Satori
 • Tristessa
 • Beat Kuşağı
 • Ve Hipopotamlar Tanklarında Haşlandılar (William S. Burroughs ile birlikte)

Kaynaklar ve notlar

 1. William R. Levesque, Pinellas judge rules will for Jack Kerouac's estate is a forgery, St. Petersburg Times, 29 Temmuz 2009. http://www.tampabay.com/news/courts/article1022779.ece 14 Ekim 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.