Hygieia

Hygieia, Yunan ve Roma mitolojisinde Hygieia (Ὑγιεία) veya Hygeia (Ὑγεία) olarak geçmektedir ve tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. Babasının iyileştirme temalı mitolojik görevini Hygieia koruma temalı olarak gerçekleştirmektedir. Hijyen kelimesinin etimolojik kökeni de içerdiği anlam bakımından aynı zamanda tanrıçanın ismi ile özdeştir.

Hygieia'yı tasvir eden heykel, su ile bütünlük taşımaktadır. Hamburg'da 1800'lü yıllarda yaşanan kolera salgınlarına ilişkin Hamburg tarihi belediye binası avlusuna yerleştirilmiştir.[1]

Milattan sonra 2. yüzyıl'da Pausanias tarafından Atina Akropolisi girişi yakınlarında Hygieia ve Athena Hygieia heykelleri olduğu belirtilmiştir.[2]

Galeri

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. Hamburg'da kolera salgını (almanca viki)
  2. Pausanias, I.23.4; the statement in Pliny's Natural History (xxxiv.80) Pyrrhus fecit Hygiam et Minervam has been applied to these statues: see H. B. Walters, "Athena Hygieia", The Journal of Hellenic Studies 19 (1899:165–168) p. 167.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.