Hermann Weyl

Hermann Klaus Hugo Weyl

Hermann Weyl (sol) ve Ernst Peschl (sağ)
Doğum 9 Kasım 1885(1885-11-09)
Elmshorn, Almanya
Ölüm 8 Aralık 1955 (70 yaşında)
Zürih, İsviçre
Dalı Matematiksel fizik
Çalıştığı yerler Institute for Advanced Study
Göttingen Üniversitesi
ETH Zürih
Öğrenim Göttingen Üniversitesi
Doktora hocası David Hilbert
İmza

Hermann Klaus Hugo Weyl (9 Kasım 18858 Aralık 1955) bir Alman matematikçiydi. Çalışma hayatının büyük bölümünü Zürih, İsviçre'de ve sonrasında Princeton da geçirmesine rağmen, Göttingen Üniversitesi'nde geleneksel matematik dersleri vermiştir. David Hilbert ve Hermann Minkowski tarafından yetiştirilmiştir.

Weyl'in ana çalışma alanları kuramsal fizik ve sayılar teorisi konularıydı. Weyl yaptığı çalışmalarla 20. yüzyıl'ın en fazla bilim adamını etkileyen insanlarından biri olmuştur. Ayrıca Institute for Advanced Study'nin etken yıllarında önemli bir üyesi olmuştur.

Weyl teknik ve uzay, zaman, madde, filozofi, mantık, simetri ve matematik tarihi gibi bazı genel çalışma alanlarındaki çalışmalarını kitap olarak bastırmıştır. O ayrıca Elektromanyetizm yasalarını Genel görelilik kuramı ile birlikte düşünen ilk kişilerden biriydi.

Dış bağlantılar

This article is issued from Vikipedi - version of the 9/15/2016. The text is available under the Creative Commons Attribution/Share Alike but additional terms may apply for the media files.