Habil Küçük

Habil Küçük
Doğum 1943
Karasu, Sakarya
Bağlılığı  Türkiye
Hizmet yılları 1965-1996
Rütbesi Tuğgeneral
Birimleri Kara Kuvvetleri Komutanlığı

Habil Küçük, (1943, Karasu, Sakarya) Türk asker.

Askeri kariyeri

Kariyerine Kuleli Askeri Lisesi'ni bitirerek devamında 1965 yılında Kara Harp Okulu'ndan topçu subayı olarak mezun olarak başladı. 1981 yılında Kara Harp Akademisi'ni, akabinde 1982 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi'ni bitirdi. Kurmay subay olarak çeşitli birlik ve kurumlarda bölük, tabur, alay komutanlığı görevlerinde bulunan Küçük, tuğgeneral rütbesine 1991 yılında terfi etti. 1. Ordu İdari Kurmay Yarbaşkanlığı ve 2. Ordu Komutanlığı Hareket Kurmay Yarbaşkanlığı görevlerinin ardından 1996 yılında emekli oldu.

Olaylar

1991 yılında 26. Zırhlı Birlikler Tugay Komutanlığında Habil Küçük'ün İstanbul'da tugay komutanı olarak görev yaptığı sırada dönemin Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş, Kara Kuvvetleri Komutanı Muhittin Fisunoğlu, 1. Ordu Komutanı İsmail Hakkı Karadayı ve 3. Kolordu Komutanı Korgeneral Hikmet Köksal denetimde bulunma amacıyla yaptığı ziyareti sırasında Habil Küçük'ün özel aşçıları tarafından komutanlar için hazırlanan özel yemeğe ve ikram edilen kahvelere siyanür katılmış,[1] ancak ziyarette bulunan komutanların özel aşçıların hazırladığı yemek ve içecekler yerine Mehmetçik karavanasından yemek yemeleri sonrası suikast girişimi sonuçsuz kalmış, suikast girişimiyle ilgili başlatılan soruşturma 20 yıl sürmüş ve zanlıları halen kayıp olan dava 2012 yılında özel yetkili sivil mahkemeye devredilmiştir.

Ayrıca bakınız

Kaynakça

This article is issued from Vikipedi - version of the 8/28/2016. The text is available under the Creative Commons Attribution/Share Alike but additional terms may apply for the media files.