Francisco Goya

Francisco José de Goya y Lucientes (İspanyolca telaffuz: [fɾanˈθisko xoˈse ðe ˈɣoʝa i luˈθjentes]; d. 30 Mart 1746 - ö. 16 Nisan 1828), Romantizm akımının önde gelen isimlerinden olan İspanyol ressam ve gravür sanatçısı. İspanyol saltanatının saray ressamı olarak çalışan Goya'nın eserlerinin yaşadığı döneme ait bilgi veren önemli belgeler olduğu düşünülür. Portreleriyle de ün kazanmış olan ressam, sanatındaki yaratıcı ve yıkıcı öğeler ve cesur resimleriyle kendisinden sonra gelen Manet, Picasso ve Francis Bacon gibi isimleri etkiledi.[1]

Francisco Goya
Goya'nın Vicente López y Portaña tarafından yapılan portresi (1826, Prado Müzesi)
Genel bilgiler
Doğum adı Francisco José de Goya y Lucientes
Doğum 30 Mart 1746(1746-03-30)
Fuendetodos, İspanya
Ölüm 16 Nisan 1828 (82 yaşında)
Bordeaux, Fransa
Uyruk İspanyol
Alanı Resim
Sanat eğitimi José Luzán
Katıldığı akımlar Romantizm
Etkiledikleri Édouard Manet,
Pablo Picasso
Francis Bacon
Ünlü yapıtları Çıplak Maya,
3 Mayıs 1808,
Kara Resimler
İmzası

75 yaşında, ruhsal bir bunalımdayken, Kara Resimler adı verilen 14 adet eserini yağlı boya ile evinin duvarlarına resmetmiştir. Goya, bu eserlerinin sergilenmesini planlamamış ve hiçkimseye bahsetmemiştir. Bu eserler, ölümünden 50 yıl sonra 1874'de uzmanlar tarafından kanvasa aktarılmıştır.

Modern sanatın öncülerinden biri olarak kabul edilen ressamın Kara Resimler de dahil, eserlerinin büyük bir bölümü Madrid'de Museo del Prado'da sergilenmektedir.

Eserleri

Portreler

Tarihi çizimler

Tipik resimleri

Kara Resimler

Gravürler

Diğer yapıtları

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. "Goya and Modernism, Bienal Internacional de São Paulo". 17 Ocak 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2007.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.