Ernst vom Rath

Ernst Eduard vom Rath (d. 3 Haziran 1909 - ö. 9 Kasım 1938), Herschel Grynszpan adlı Yahudi bir genç tarafından 1938 yılında Paris'te öldürülen bir Alman diplomat. Yahudi birisi tarafından öldürülmesi, Kristal Gece (Kırık Camlar Gecesi) olayının başlamasına sebep olmuştur.

Ernst vom Rath
Herschel Grynszpan tutuklanmasından sonra (7 Kasım 1938)

Gençliği ve kariyeri

Vom Rath, aristokrat bir aileye mensup üst düzey kamu görevlisi Gustav vom Rath'ın oğlu olarak Frankfurt'ta doğdu. Breslau'da bir okul gitti ve daha sonra Bonn, Münih ve Königsberg'de hukuk okudu. 1932'de Nazi Partisi'ne katıldı ve diplomat olarak kariyerine başladı. Nisan 1933'te paramiliter bir örgüt olan SA üyesi oldu. 1935 yılında, Bükreş'te atandıktan sonra, Paris'teki Alman Büyükelçiliğine atandı. Burada 3. katip idi.

Suikast

7 Kasım 1938'de, 29 yaşındaki vom Rath, Almanya'dan Fransa'ya kaçan 17 yaşındaki Polonya Yahudisi bir genç olan Herschel Grynszpan tarafından ölümcül bir şekilde yaralandı. Grynszpan'nın ailesi Almanya'dan Polonya'ya sınır dışı edildiği için bu suikastı yapmıştır. Grynszpan Alman büyükelçiliğine girdiğinde karşısına Ernst vom Rath çıkmış ve ona ne istediğini sorduğunda Grynszpan kendisini vurmuştur. Vom Rath iki gün sonra yaralarından dolayı öldü. Kristal Gece olayı ise ölümünden hemen sonra başlatıldı. Grynszpan, 1940 yılında Fransa'nın yenilgisinden sonra Almanya'ya iade edildi ve 1944 ya da 1945 yılı başlarında bir Alman cezaevi ya da toplama kampında öldüğü düşünülüyordu ancak resmi olarak 1960 yılında öldüğü bildirildi.

Kaynakça

  • Ernst vom Rath İngilizce Wikipedia maddesi
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.