Endosimbiyont

Endosimbiyont[1] başka bir canlının vücudunda veya hücrelerinde mutualistik (eski adıyla simbiyotik) bir ilişkiyle yaşayan canlılara verilen genel isimdir. Her zaman olmasa bile, çoğunlukla iki tarafın da kazandığı bir ilişkiye sahiptirler. Endosymbiosis terimi Yunancada "içinde" anlamına gelen ἔνδον endon, "birlikte" anlamına gelen σύν syn ve "yaşamak" anlamına gelen βίωσις biosis kelimelerini birleşmesiyle oluşmuştur. Bu türe örnek olarak azot fiksasyonu yapan bakteriler (rhizobia), baklagil köklerindeki kök nodülleri, resif yapılı korallların içindeki tek hücreli su yosunları, ve böceklerin yaklaşık %10-15'inin temel besini olan bakteriyel endosimbiyontlar verilebilir.

Simbiyogenezin gösterimi

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. Margulis, Lynn; Chapman, Michael J. (2009). Kingdoms & domains an illustrated guide to the phyla of life on Earth (4th bas.). Amsterdam: Academic Press/Elsevier. s. 493. ISBN 978-0-08-092014-6. 30 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ağustos 2016.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.